Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PiS przedstawił pomorskich kandydatów na posłów

W sobotę poznaliśmy nazwiska kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do walki o mandaty poselskie na Pomorzu. Na listach znaleźli prawie wszyscy obecni posłowie Zjednoczonej Prawicy.
PiS przedstawił pomorskich kandydatów na posłów

Autor: Facebook | Kazimierz Smoliński

PiS zaprezentował kandydatów z Pomorza

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, liderem partii w gdańskim okręgu nr 25 będzie poseł Kacper Płażyński, który w 2019 r. uzyskał najlepszy wynik na Pomorzu. „Dwójką” ogłoszono posła Kazimierza Smolińskiego z Tczewa, znanego m.in. z komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Małą niespodzianką jest dopiero trzecie miejsce Jarosław Sellina, wiceministra kultury oraz generalnego konserwatora zabytków. Cztery lata temu poseł otwierał listę Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku.

WIĘCEJ: Kacper Płażyński i Piotr Müller jedynkami PiS na Pomorzu

O swoją siódmą kadencję w Sejmie powalczy poseł Tadeusz Cymański z Malborka. Współzałożyciel Solidarnej Polski dostał w okręgu „piątkę”. Wśród kandydatów znaleźli się również Tomasz Rakowski, pełnomocnik PiS w Gdańsku, Piotr Szubarczyk, były kierownik referatu Wystaw i Edukacji w gdańskim oddziale IPN oraz były poseł i kilkukrotny kandydat na prezydenta Gdańska, Andrzej Jaworski. Ostatnie miejsce, nierzadko „biorące”, jak mówią kandydaci na posłów, przypadło Karolowi Rabendzie, gdańskiemu radnemu oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Oprócz Rabendy, w wyborach wystartują także inni radni z Gdańska: Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta Gdańska, Elżbieta Strzelczyk oraz Alicja Krasula.

- Na liście mamy sporo polityków ogólnopolskich, szczególnie obecnych parlamentarzystów, którzy ciężko pracowali przez ostatnie cztery lata. To będzie dobra lista na ciężką walkę. Wraca również Andrzej Jaworski, bardzo doświadczony polityk. Lubię, kiedy jest duża rywalizacja na liście, o to chodzi w wyborach – mówił poseł Kacper Płażyński.

Na liście mamy sporo polityków ogólnopolskich, szczególnie obecnych parlamentarzystów, którzy ciężko pracowali przez ostatnie cztery lata. To będzie dobra lista na ciężką walkę. Wraca również Andrzej Jaworski, bardzo doświadczony polityk. Lubię, kiedy jest duża rywalizacja na liście, o to chodzi w wyborach

Kacper Płażyński / PiS

W sobotę ogłoszono też kandydatów na posłów w okręgu gdyńsko-słupskim. Z „jedynką” wystartuje rzecznik rządu Piotr Müller. Kolejne miejsca na liście dostali Aleksander Mrówczyński z Chojnic oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która cztery lata temu bez powodzenia rywalizowała z Kazimierzem Kleiną z KO o mandat senatorski. Dopiero 4. na liście jest Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Platforma Obywatelska w zeszłych wyborach przegrała z nami w tym okręgu - mówił Piotr Müller. Obie partie uzyskały jednak po pięć mandatów. - Cały czas chcemy być liderem. W 2015 r. mieliśmy tu sześć mandatów poselskich. Gdybyśmy osiągnęli taki wynik, byłaby to bardzo dobra informacja.

Ponadto, na liście znaleźli się: poseł Janusz Śniadek, Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

W gronie kandydatów zabraknie tylko jednej posłanki, która cztery lata temu uzyskała mandat z listy Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Magdalenę Srokę, prezeskę Porozumienia. W połowie 2021 r. partia założona przez Jarosława Gowina wystąpiła ze Zjednoczonej Prawicy, a w lipcu dołączyła do Koalicji Polskiej. W najbliższych wyborach posłanka wystartuje z listy Trzeciej Drogi.

Lista PiS w okręgu nr 25:

 1. Kacper Płażyński
 2. Kazimierz Smoliński
 3. Jarosław Sellin
 4. Tomasz Rakowski
 5. Tadeusz Cymański
 6. Andrzej Jaworski
 7. Elżbieta Strzelczyk
 8. Justyna Rydzińska
 9. Sylwia Anna Wiśniewska
 10. Łukasz Merchut
 11. Kazimierz Koralewski
 12. Anna Kempa
 13. Dominik Szefer
 14. Anna Brożek
 15. Mieczysław Matysiak
 16. Alicja Krasula
 17. Paweł Petkowski
 18. Piotr Szubarczyk
 19. Marcin Wittner
 20. Dorota Glanert
 21. Bogumiła Omieczyńska
 22. Jerzy Komorowski
 23. Danuta Sikora
 24. Karol Rabenda

Poznaliśmy też wszystkich pomorskich kandydatów PiS do Senatu. Będą nimi: Natalia Nitek-Płażyńska (powiaty malborski, sztumski i kwidzyński), Hubert Grzegorczyk (Gdańsk-Sopot) oraz Kazimierz Janiak (powiaty tczewski, starogardzki, gdański), Samanta Nowińska (powiaty: słupski, lęborski, wejherowski oraz Miasto Słupsk), Dariusz Drelich (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski oraz kościerski) oraz Danuta Białooka-Kostenecka (powiat pucki i Miasto Gdynia).

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama