Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Wystawy i wykład noblisty podczas Zjazdu Fizyków Polskich na PG

Sesje naukowe, pokazy i wykłady dla młodzieży oraz bazar dobrych praktyk dla nauczycieli, wystawy – to tylko część programu trwającego w Gdańsku 48. Zjazdu Fizyków Polskich. Wykład wygłosił Anton Zeilinger, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Wystawy i wykład noblisty podczas Zjazdu Fizyków Polskich na PG

Autor: materiały prasowe

Rozpoczęty w piątek 1 września Zjazd Fizyków Polskich organizują Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Bierze w nim udział blisko 500 uczestników, w tym naukowców, zarówno o ugruntowanej pozycji w środowisku, jak i młodych fizyków, a także nauczycieli tego przedmiotu oraz ich uczniów

W ramach zjazdu zaplanowano m.in. osiem dwugodzinnych sesji plenarnych, dziewięć dwugodzinnych sesji, wykład otwarty, zebranie delegatów PTF, pokazy fizyczne, bazar dobrych praktyk dla nauczycieli oraz wykłady i pokazy doświadczeń dla młodzieży szkolnej. Będzie też  panel dyskusyjny „Kondycja nauczania fizyki w polskich szkołach – szanse i ryzyko”.

Sesje plenarne i inne wydarzenia, towarzyszące zjazdowi (m.in. interaktywna wystawa z optyki czy wystawa Logos & Techne, która zostanie zaprezentowana już po zjeździe, w dniach 9-21 września) odbywają się będą na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Wyjątkiem jest wykład otwarty dr. hab. Marcina Pawłowskiego, prof. UG, pt. „Kryptografia kwantowa: Jak złamać szyfry niemożliwe do złamania?”, który 6 września o godz. 18.30 zostanie wygłoszony w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Warto też obejrzeć wystawy, zorganizowane z okazji Zjazdu:

  • Logos & Techne - to powstałe specjalnie na wystawę oryginalne dzieła, inspirowane fizyką, astronomią, matematyką i tworzone z wykorzystaniem m.in. narzędzi informatycznych. Po Zjeździe - wstęp wolny w terminie: 8-21 września 2023 (PolG,  Gdańską do Centrum Nanotechnologii A, budynek 4)
  • Wystawa starodruków i zbiorów zabytkowych - podczas Zjazdu prezentowane są cenne stare druki i rękopisy uznanych fizyków oraz najcenniejsze i najstarsze dzieła znajdujące się w zbiorach Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Zobaczyć można dzieła Gralatha, Eulera, Bernoulliego, Leibniza i wiele innych, wybranych z kolekcji zbiorów zabytkowych. Starodruki będzie można oglądać w czterech gablotach umiejscowionych w Holu przed wejściem do Biblioteki w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wystawa będzie czynna w poniedziałek (4 września) i środę (6 września) w godzinach 9-14.
  • Wystawa zabytkowych przyrządów kreślarskich - Zjazdowi towarzyszy też ekspozycja najciekawszych, unikatowych przyrządów kreślarskich ze zbiorów Sekcji Historycznej BPG, sięgających swoją historią nawet XIX wieku. Obok podstawowych pomocy kreślarskich, takich jak zabytkowe linijki, ekierki i kątomierze,  można zobaczyć również przyrządy profesjonalne: pantografy, elipsografy i rollery, które stanowiły dawny warsztat inżyniera.
  • Wystawa zabytkowych przyrządów fizycznych - to prezentacja zabytkowych przyrządów fizycznych (w tym działających), pochodzących z pierwszych lat istnienia Politechniki Gdańskiej (1904-). Do dyspozycji zwiedzających są kompetentni demonstratorzy. Można też  obejrzeć bogatą kolekcję (w tym unikatowych) lamp elektronowych z prywatnych zbiorów prof. Ryszarda Jana Barczyńskiego (otwarte: sobota 2 września - środa 6 września, od godz. 13 do wieczora, gmach główny PG, sala 121, stęp wolny.

Uwaga! Wstęp na wystawy oraz wykład otwarty jest wolny.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń zjazdu był transmitowany na żywo wykład pt. „A Voyage through Quantum Wonderland”,  wygłoszony przez prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu Wiedeńskiego, noblisty w dziedzinie fizyki z 2022 r.

Zjazd Fizyków Polskich jest najstarszą cykliczną konferencją, integrującą środowisko fizyków polskich. Po raz pierwszy został zorganizowany 100 lat temu, w kwietniu 1923 r. w Warszawie. Celem ZFP jest promocja fizyki, z podkreśleniem dotychczasowych osiągnięć naukowych i dydaktycznych w tej dziedzinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka