Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” otwarta w Żelistrzewie

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” była prezentowana już w Senacie oraz w wielu miejscach na całym Pomorzu. Tym razem w poniedziałek, 11 września otwarto ją w Domu Kultury w Żelistrzewie.
„Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”, wystawa w Gdyni
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 9 marca 2022 r. w Senacie. Jej inicjatorem jest senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego

Autor: slawomirrybicki.pl

„Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. O czym jest wystawa?

Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” nawiązuje do odrodzenia ruchu kaszubskiego i ukazuje różne przestrzenie Kaszub: historyczne i teraźniejsze. Swą premierę miała w marcu 2022 roku w Senacie RP w Warszawie, i od tego czasu „jeździła” po całym Pomorzu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” z Senatu trafia do Gdyni

Wystawę, której powstanie kilkanaście miesięcy temu zainicjował senator RP Kazimierz Kleina z Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, a która przygotowana została przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, w poniedziałek, 11 września tym razem otwarto w Domu Kultury w Żelistrzewie.

Na uroczyste otwarcie zaprosili mieszkańców senatorowie Kazimierz Kleina i Sławomir Rybicki oraz wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk wraz z dyrektorem Ośrodka Kultury Janem Dettlaffem.

Tradycja, historia, współczesność – te trzy słowa idealnie oddają istotę wystawy, która ma na celu przybliżenie kultury, wkładu i osiągnięć Kaszubów na przestrzeni lat. Ekspozycja podkreśla ich wpływ na rozwój nie tylko Pomorza, ale całej Polski. Kaszubi jako unikalna grupa etniczna w Polsce mają bogatą historię, która ściśle wiąże się z historią naszego kraju. Wystawa podkreśla to dziedzictwo, ukazując odrodzenie ruchu kaszubskiego i prezentując zarówno historię, jak i obecne czasy tego regionu.

organizatorzy wystawy / Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 września w godzinach od 10.00 do 17.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka