Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urology week w szpitalu na Zaspie. Tydzień, w którym można uratować życie

Rozpoczęły się zapisy mężczyzn na badania i konsultacje w szpitalu na gdańskiej Zaspie w ramach Urology Week. - Jest to coroczna, międzynarodowa akcja w zakresie profilaktyki chorób układu moczowego i moczowo-płciowego - mówi Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Coperncus. - W ubiegłym roku kilka takich konsultacji zakończyło się skierowaniem na operacje.
Urology week w szpitalu na Zaspie. Tydzień, w którym można uratować życie

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Rak prostaty. Najwięcej zgonów na Pomorzu

Każdego dnia z powodu raka prostaty umiera 15 Polaków. Niestety, największą umieralność w ostatnich latach zanotowano na Pomorzu, gdzie w ciągu roku nowotwór ten zabija około 340 mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej pacjentów to mężczyźni między 60 a 70 rokiem życia.

CZYTAJ TEŻ: Szpital na Zaspie z nowoczesnym robotem do operacji

Rak prostaty może rozwijać się bez jakichkolwiek objawów nawet kilkanaście lat i jedyną szansą na odwrócenie tych ponurych statystyk są regularne badania. Szanse na nie daje organizowana od lat w ostatnim tygodniu września w całej Europie akcja Urology Week. Przez cały tydzień - między 24 a 30 września panowie mogą uczestniczyć w bezpłatnych badaniach.

Rak prostaty.Tydzień darmowych badań

- Zapraszamy już teraz do zapisywania się na konsultacje i USG w szpitalu na Zaspie -  mówi Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Coperncus. - Prosimy o wysyłanie maili na adres [email protected] z podaniem imienia, nazwiska, numeru PESEL i numeru telefonu.

Każda zarejestrowana osoba otrzyma bon na badanie  poziomu specyficznego dla prostaty antygenu PSA (Prostatę Specific Antigen). Jest to jedna  z metod pozwalającą na wczesne wykrycie raka prostaty, chociaż, jak podkreślają lekarze, u co czwartego pacjenta z podwyższonym PSA nowotwór nie występuje. Dlatego też konieczne są konsultacje i badanie USG.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polacy nie badają się profilaktycznie. Nawet za darmo

- Pacjenci z wynikiem badania PSA będą umawiani na konkretną godzinę - dodaje Katarzyna Brożek. - Urolodzy z Zaspy będą przyjmować ich przez cały tydzień popołudniami.

Ubiegłoroczna akcja prowadzona w szpitalu św. Wojciecha pomogła w co najmniej kilku przypadkach wykryć guzy nie dające wcześniej żadnych objawów. Przeprowadzone w czas operacje powstrzymały rozwój nowotworów.

Lekarze zapraszają także pacjentów z innymi problemami urologicznymi, w tym z nietrzymaniem moczu. Z problemem tym przynajmniej raz zetknął się co drugi mieszkaniec Europy. Urolodzy podkreślają, że warto w takiej sytuacji poszukać możliwości leczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama