Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polacy nie badają się profilaktycznie. Nawet za darmo

O kolejny rok - do czerwca 2024 r. - resort zdrowia przedłużył możliwość korzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”. Choć badania są darmowe i dostępne, skorzystał z nich do tej pory jeden na ponad dziesięciu uprawnionych Polaków. Dlaczego rezygnujemy z tego co darmowe, dostępne i może nam przedłużyć życie?
Polacy nie badają się profilaktycznie. Nawet za darmo
(Fot. materiały promocyjne UM)

Program „Profilaktyka 40 Plus” skierowany jest do ponad 20 milionów Polaków, którzy ukończyli 40 rok życia. W całej Polsce z programu skorzystały do tej pory ponad 2 miliony osób, a e-skierowania na ponowne badania ( można z nich skorzystać, jeśli od poprzednich minęło 12 miesięcy) ma już 770 tysięcy. To i tak dziwnie mało w kraju, w którym narzeka się na zły dostęp opieki zdrowotnej i wysokie ceny prywatnych usług.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy pomorskie przychodnie ograniczają wystawianie recept?

-  Nadal odsetek ludzi przebadanych jest zbyt mały - przyznaje Monika Kierat z pomorskiego oddziału NFZ. - Dlatego tak ważne jest zachęcanie i informowanie o tym wszystkich, aby wzmocnić świadomość konieczności wykonywania badań przesiewowych. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby już w jego wczesnym stadium, a przecież od wczesnego rozpoznania choroby zależy długość i komfort naszego życia

Co daje program „Profilaktyka 40 plus”?

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 plus”, dzielą się na trzy grupy:

  • badania dla kobiet
  • badania dla mężczyzn
  • pakiet wspólny.

We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajduje się m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, ocena miarowości rytmu serca.

W osobnych pakietach znajdują się m.in. badania morfologii krwi, poziomu cholesterolu, enzymów wątrobowych, poziomu kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, czy w przypadku mężczyzn badanie w kierunku wykrywania nowotworu prostaty.

Jak zapisać się na badania?

Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, a od 1 lipca również przez infolinię centralnej e-rejestracji (numer tel. 989 dostępny jest we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 7.00 do 20.00) lub też bezpośrednio w placówce wykonującej badania.
Na Pomorzu z programu „Profilaktyka 40 Plus” skorzystać można w 170 placówkach medycznych. Ich pełną listę znaleźć można pod adresem internetowym: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania

Dlaczego lekceważymy profilaktykę?

W ubiegłym roku Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Fundacją My Pacjenci przeprowadził badania na temat stosunku Polaków do akcji profilaktycznych. Teoretycznie nie jest tak źle - 34,6 proc. kobiet i 23,9 proc. mężczyzn twierdzi, że uczestniczy regularnie w badaniach, zaś 45,3 proc. kobiet i 41,5 proc. mężczyzn bierze w nich udział od czasu do czasu. Z danych NFZ wynika jednak, że deklaracje ankietowanych były z lekka przesadzone. I tak np. zaledwie 13 proc. zaproszonych na badania decyduje się na bezpłatną cytologię, 33 proc. pan odpowiada na zaproszenia na badania mammograficzne.

Nadal odsetek ludzi przebadanych jest zbyt mały. Dlatego tak ważne jest zachęcanie i informowanie o tym wszystkich, aby wzmocnić świadomość konieczności wykonywania badań przesiewowych. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby już w jego wczesnym stadium, a przecież od wczesnego rozpoznania choroby zależy długość i komfort naszego życia

Monika Kierat / NFZ

Ankietowanych pytano także, co zrobić, by więcej osób zgłaszało się na bezpłatne badania. Okazało się, że ponad 40 proc. oczekuje indywidualnych zaproszeń w dogodnej formie komunikacji (list, mail, SMS),  ponad 30 proc. uważa, że skuteczne jest wręczanie zaproszeń podczas wizyty w POZ, ponad 30 proc. uważa, że należy włączyć badania profilaktyczne do badań medycyny pracy, a ponad 20 proc.proponuje, by ustanowić premię za regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama