Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej przypomni o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku

Rok 2022 to rok 100-lecia powstania Klubu Sportowego Gedania, bardzo mocno związanego z losami gdańskich Polaków przed, po wybuchu i po zakończeniu II wojny światowej.

- Mając świadomość wyjątkowości tego roku, gdański oddział chce zintensyfikować działania upamiętniające Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku – powiedział prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku. Zależy nam, by przypomnieć losy ludzi najbardziej zasłużonych dla polskości w WMG, tym bardziej, że w większości były to losy tragiczne. Chcemy je przypominać, bo na to zasługują, a bardzo często byli lub nadal są zapomniani. Chcemy dawać świadectwo tego, kto mieszkał w konkretnym domu, kim był i co zrobił dla polskości w Gdańsku – dodaje dyrektor IPN.

To bezcenna informacja dla mieszkańców nie tylko obecnego Gdańska czy Sopotu, ale także innych miejscowości będących w granicach dawnego Wolnego Miasta Gdańska. Również dla turystów.

W tym celu gdański IPN planuje wmurowanie ok. 50 tablic upamiętniających Polaków w WMG. To skomplikowany proces, bo w tej sprawie trzeba się porozumieć ze wspólnotami poszczególnych domów.

To jednak nie jedyna inicjatywa historyczna IPN związana z upamiętnieniem losów gdańskich Polaków. Już wydany został specjalny kalendarz ścienny na 2022 rok „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku" z biogramami wybitnych Polaków prowadzących działalność polityczną, społeczną, kulturalną w Wolnym Mieście Gdańsku. W przygotowaniu jest także wystawa modułowa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku". W 2022 roku odbędą się spacery historyczne śladami polskich instytucji i firm w WMG, podczas których wykorzystana zostanie technologia rzeczywistości wirtualnej. IPN w Gdańsku zorganizuje też rajd rowerowy śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

W przygotowaniu jest także publikacja popularnonaukowa „Nam Polakom w Gdańsku więcej niż komukolwiek potrzeba wykształcenia charakterów, tężyzny moralnej i dyscypliny narodowej. Sportowcy i działacze Klubu Sportowego Gedania". Planowana premiera to wrzesień 2022 r. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku przygotowało spis polskich patriotów, działaczy na rzecz krzewienia polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. To jest 1500 nazwisk, biogramów, danych adresowych gotowych do zamieszczenia w publikacji, w aplikacji po miejscach pamięci, na wystawie, w folderach i na pocztówkach. IPN pracuje także nad cyklem figurek z brązu „Gdańskie Orły". Każda będzie posiadała atrybut działacza polskiego: harcerską rogatywkę, piłkę nożną (tu związek z Gedanią), czy „Gazetę Gdańską".Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka