Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Królewo Malborskie: Włoskie myśliwce F-35 przechwyciły dwa samoloty w ramach misji Air Policing

Włoskie samoloty F-35, stacjonujące na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim, mają już za sobą pierwsze loty na przechwycenie rosyjskich maszyn zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw paktu NATO. Przez dwa miesiące pod Malborkiem stacjonować mają cztery maszyny tego typu. Dwie pełnią dyżur bojowy w pełnej gotowości, dwie odbywają loty szkoleniowe.
włoskie F-35 w Królewie Malborskim
Cztery włoskie F-35 stacjonować będą w Królewie Malborskim przez dwa miesiące

Autor: Aeronautica Militare

Włoskie F-35 w bazie pod Malborkiem w ramach misji Air Policing

Malborczycy przywykli do huku silników odrzutowych nad miastem. Osoby interesujące się lotnictwem odróżniają sylwetki startujących i lądujących maszyn, rozpoznają je także po dźwięku wydawanym przez silniki. W ostatnich dniach często, zamiast zgrabnych, smukłych MiG-29, w powietrze idą nieco do nich podobne (mają również zdwojone stery kierunku) F-35A Włoskich Sił Powietrznych, czyli Aeronautica Militare. Samoloty te już nie po raz pierwszy stacjonują w Królewie Malborskim w ramach misji NATO Air Policing.

Włoskie F-35 przechwyciły dwa niezidentyfikowane samoloty

Kwestią czasu było „poderwanie” pary maszyn dla przechwycenia rosyjskich samolotów zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO. Rosjanie systematycznie „testują” gotowość lotnictwa paktu. Rozkaz natychmiastowego startu – w żargonie technicznym „Wstrząs Alfa” – nadszedł dla stacjonujących w Królewie Malborskim samolotów F-35A Włoskich Sił Powietrznych z Centrum Połączonych Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech. To organ kontrolny NATO, którego zadaniem jest sprawdzanie i monitorowanie wszystkich śladów radarowych podejrzanych samolotów zbliżających się do chronionej przestrzeni powietrznej Sojuszu Atlantyckiego lub usiłujących wlecieć w nią bez niezbędnych zezwoleń.

Para F-35A wystartowała wczesnym popołudniem w piątek, 29 września, aby przechwycić dwa niezidentyfikowane samoloty, które wleciały w przestrzeń powietrzną państw NATO. Maszyny zostały z niej eskortowane.

PRZECZYTAJ TEŻ: Włoskie F-35 w bazie pod Malborkiem w ramach misj NATO Air Policing
Start jednego z włoskich F-35 z Królewa Malborskiego

Misja Air Policing. Na czym polega?

Misja Air Policing to zadanie zbiorowej obrony. Zarządzane jest przez Sojusznicze Dowództwo Powietrzne (AIRCOM) w Ramstein (Niemcy) i prowadzone bez przerwy, przez 365 dni w roku. Włoskie samoloty F-35A pochodzą z 32. Skrzydła „Amendola” i 6. Skrzydła „Ghedi”. Warto przypomnieć, że już wcześniej w Królewie Malborskim stacjonowały z podobną misją włoskie maszyny Eurofighter Typhoon.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama