Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dzień otwarty gdańskiego Portu Czystej Energii

Zobaczyć kocioł parowy, turbogenerator, absorber rozpyłowy, a nawet katalityczny system redukcji tlenków azotu i usłyszeć jak będą działać, mieli okazję uczestnicy sobotniego (7 października 2023 r.) dnia otwartego Portu Czystej Energii. Impreza była szansą wejścia na zmierzającą powoli do końca budowę gdańskiej elektrociepłowni, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu, wytwarzając z nich energię.
Dzień otwarty gdańskiego Portu Czystej Energii

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Port Czystej Energii. Dzień otwarty

- Warto zobaczyć, jak wygląda od środka tak duża i nowoczesna instalacja, która zagospodaruje bezużyteczne odpady komunalne. Dzięki niej wytworzona zostanie czysta energia elektryczna i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić tylko w ciągu 25 lat eksploatacji kilka milionów ton bardzo drogiego i uciążliwego środowiskowo węgla, przez co do atmosfery każdego dnia trafi znacznie mniej pyłów, tlenków siarki i azotu a także metanu, ponieważ funkcjonowanie Portu Czystej Energii bardzo ograniczy składowanie odpadów – zapowiadał, zachęcając do udziału w sobotnim dniu otwartym inwestycji, prezes Portu Czystej Energii, Sławomir Kiszkurno.

Impreza, przewidziana jedynie dla uczestników z dobrym zdrowiem i kondycją oraz bez lęku wysokości i przestrzeni (podczas wycieczki po kratach pomostowych zwiedzano również klatkę schodową na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią) była okazją, by zobaczyć z bliska jedną z najnowocześniejszych instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Pod opieką przewodników-inżynierów zobaczyć można było m.in. halę kotła i systemu oczyszczania spalin, bunkier oraz hale rozładunkową i waloryzacji żużla.

Na budowie elektrociepłowni można było również popatrzeć i spróbować zrozumieć działanie kotła parowego, turbogeneratora, chłodni wentylatorowej, absorbera rozpyłowego czy katalitycznego systemu redukcji tlenków azotu.

Zakończenie prac nad realizacją Portu Czystej Energii zaplanowane jest na wiosnę 2024 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama