Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Hevelianum zaprosiło [nl] na dzień otwarty do zespołu poszpitalnego Bożego Ciała

Centrum edukacyjne Hevelianum zaprosiło dziś na dzień otwarty w zespole poszpitalnym Bożego Ciała w Gdańsku, u stóp Góry Gradowej. Można było zapoznać się z postępem prac w remontowanych zabytkowych budynkach, porozmawiać z ludźmi zajmującymi się rewitalizacją tego miejsca, posłuchać o jego historii, zwiedzić sąsiadujący z zespołem kościół pw. Bożego Ciała.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zwiedzali zespół poszpitalny Bożego Ciała

14 października, do godziny 15. wszyscy zainteresowani obejrzeniem zespołu poszpitalnego Bożego Ciała mogli wejść do wnętrz budynków tego kompleksu, posłuchać opowieści o historii tego miejsca, zwiedzić też sąsiadujący kościół pw. Bożego Ciała. Udział w dniu otwartym jest bezpłatny. 

Szpital Bożego Ciała utworzono pod koniec XIV wieku - był przeznaczony dla trędowatych, stanowił więc tzw. leprozorium. Jego funkcje na przestrzeni lat zmieniały się - znajdował się tu przytułek dla starszych, samotnych, chorych. W październiku 2021 roku samorząd Gdańska zawarł umowę na przebudowę zespołu poszpitalnego Bożego Ciała. Prace pod stałym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadzi firma Poleko.

Jakie funkcje będzie spełniać to miejsce po rewaloryzacji? Znajdzie się tam strefa edukacji przyrodniczej, w budynkach urządzone zostaną miejsca noclegowe, księgarnia i kawiarnia z możliwością organizowania wystaw i kameralnych spotkań. Nie zabraknie też punktu informacyjnego nt. oferty centrum Hevelianum. Prace mają się zakończyć w 2024 roku, ich koszt - łącznie z urządzeniem ogrodu otaczającego zespół poszpitalny Bożego Ciała - sięgnie 37 mln zł. Wydatki pokryte zostaną z budżetu miasta Gdańska oraz Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Centrum Hevelianum zwraca się z apelem o kontakt do osób, które mieszkały wcześniej w tym miejscu lub są w posiadaniu fotografii je przedstawiających. Chodzi o odtworzenie historii tego fragmentu miasta. Adres poczty e-mail to: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama