Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Najistotniejsze znaczenie będzie miała dla pasażerów, którzy noc z soboty na niedzielę zamierzają spędzić w drodze, ale pamiętać o niej powinniśmy wszyscy. Z 28 na 29 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy i o godzinie 3 w nocy powinniśmy o 60 minut cofnąć nasze zegarki. Czy to konieczne? Debata na ten temat trwa od lat.
Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zmiana czasu. Czy powinniśmy z niej zrezygnować?

Przestawianie zegarka z czasu letniego i zimowy (i odwrotnie) reguluje rozporządzenie premiera z 4 marca 2022 r. „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026”, co w zasadzie jednoznacznie przesądza, że z dodawaniem i odejmowaniem godziny do czynienia będziemy mieli przez najbliższe 3 lata.

„Sztywne” regulacje w tym zakresie obowiązują w całej Unii Europejskiej, bowiem przyjęto, że we wszystkich państwach wspólnoty, na czas letni przechodzić się będzie w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wracać – w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu. UE wróci do prac nad jej zniesieniem?

Ma to pozwolić na efektywniejsze wykorzystywanie światła dziennego. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że zmiana czasu nie ma większego sensu. W UE przeprowadzono nawet konsultacje publiczne w tej sprawie, w których większość respondentów (spośród ponad 4,5 mln odpowiedzi prawie 85 procent!) opowiedziała się za... zniesieniem zmian czasu. W 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła nawet projekt dyrektywy w tej sprawie, ale w związku z pandemią prace nad nowymi regulacjami zostały wstrzymane i – póki co – ich nie wznowiono.

ZOBACZ TEŻ: Cmentarze w Gdańsku na Wszystkich Świętych. Jak dojechać?

Zmiana czasu na zimowy i zmiany w rozkładach

- Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 28 na 29 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 29 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy – zapowiada Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak wyliczają kolejarze, postój obejmie 25 pociągów pasażerskich jadących po sieci kolejowej PLK SA w momencie zmiany czasu.

Zmiana czasu, ile pociągów obejmie?

  • 13 składów PKP Intercity,
  • 2 RegioJet,
  • 4 składy Kolei Mazowieckich,
  • 1 Kolei Śląskich,
  • 1 SKPL Cargo,
  • 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście
  • 2 POLREGIO.

Szczegółowych informacji o kursowaniu pociągów należy szukać u poszczególnych przewoźników i na ich stronach internetowych.

Na cofnięcie zegarków odpowiedzieć będą musieli również przewoźnicy organizujący nocną komunikację publiczną m.in. w aglomeracji trójmiejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zapowiada, że w nocy z 28 na 29 października autobusy linii nocnych kursować będą według zmienionych zasad i szczegółowo opisuje, jak wpłynie to na rozkłady poszczególnych „N”-ek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama