Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dawnych budynków Fabryki Batycki życie po życiu

Lofty i apartamenty na Kamiennej Grobli. Dawnych budynków Fabryki Batycki życie po życiu. Hiszpanie wrócili na trójmiejski rynek nieruchomości
Dawnych budynków Fabryki Batycki życie po życiu

Autor: materiał prasowy

Lofty i apartamenty na Kamiennej Grobli

To prawdziwy feniks z popiołów, bo i te zostały po pożarze sprzed kilku lat. Tym razem już nie plany, ale konkrety. Przy ul. Kamienna Grobla 30 otwarto biuro sprzedaży hiszpańskiego dewelopera, który oferuje kolejną inwestycję w Trójmieście. Firma Acciona, należąca do hiszpańskiego koncernu, notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Madrycie, otworzyła już swoje biuro sprzedaży i wprowadza na rynek lofty w starych budynkach postindustrialnych i apartamenty inwestycyjne w nowoczesnym budynku, który stanie od strony ul. Jałmużniczej.Będzie to również następne życie historycznych budynków na Dolnym Mieście.

Miejsce to ma jednak znacznie dłuższą historię: tutaj rodził się gdański nowoczesny przemysł. Kamienna Grobla – po niemiecku Steindamm – zawdzięcza swoją nazwę sąsiedztwu Nowej Motławy, a także temu, że była jedną z pierwszych wybrukowanych ulic na Dolnym Mieście. Miejsce jest przesiąknięte duchem przedsiębiorczości. W 1846 roku w istniejącym tu wtedy młynie olejowym przy ul. Steindamm 26, należącym do bogatego kupca Wilhelma Theodora Behrenda, zainstalowano jedną z pierwszych w Gdańsku maszyn parowych. Tenże Behrend był także współwłaścicielem fabryki karabinów. W 1876 roku młyn stał się częścią kombinatu olejowo-młynarskiego firmy Peter Patzig & Co. Natomiast tuż przed wojną przy Kamiennej Grobli działały różne zakłady – ślusarnie, lakiernie, tapicernie, stolarnie. Po wojnie symbolem nowych czasów stały się warsztaty samochodowe, ale działały też sklep z książkami, składnica książek, a także skup makulatury.

Acciona

Ożywienie i światowe życie przyniosło natomiast utworzenie w starych budynkach poprzemysłowych nowej siedziby firmy Batycki, która kupiła obiekty w 2005 roku. Nie tylko produkowała markową galanterię skórzaną, ale organizowała również głośne wydarzenia. Właścicielskie przetasowania sprawiły kilka lat później, że działalność ta została przeniesiona gdzie indziej, a na obiektach firmowych położył rękę komornik. Już od dekady pojawiały się spekulacje o przebudowie budynków poprzemysłowych na lofty, potwierdzała je firma Intuo, która w 2016 roku weszła w ich posiadanie. Właściciel zmienił się po raz kolejny, a na początku tego roku firma Acciona zaprezentowała swoje zamiary publicznie. Teraz wchodzi z gotową ofertą na rynek. Inwestycję Kamienna 28 prezentuje w czasie Dni Otwartych 26-27 października 2023 r.

ACCIONA, jest firmą deweloperską, która z powodzeniem działa na polskim rynku nieruchomości już od 30 lat, realizując wysokiej klasy inwestycje mieszkaniowe. Inwestor należy do hiszpańskiego koncernu, obecnego w 60 krajach na 5 kontynentach, który specjalizuje się m.in. w odnawialnych źródłach energii. Stąd ogromny nacisk, jaki firma stawia na stosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach realizowanych przez siebie projektów deweloperskich, w kontekście ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. W Polsce do tej pory firma koncentrowała swoją działalność przede wszystkim w Warszawie.

Gdańskie lofty nie są jednak pierwszą inwestycją ACCIONA w tej części Polski. W tym roku hiszpański deweloper rozpoczął budowę projektu mieszkaniowego Zbożowa w Gdyni. Nowoczesna inwestycja zlokalizowana jest w dzielnicy Cisowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Projekt obejmuje budowę trzech budynków wielorodzinnych z podziemnym garażem, w których powstaną 173 mieszkania o powierzchni od 31,5 do 92 m kw. W ofercie ACCIONA znajdują się 2-,3- i 4-pokojowe mieszkania.

Acciona

Natomiast gdańska inwestycja - Kamienna 28 - urzeka zarówno bogatą historią samego miejsca, jak i wyjątkowo atrakcyjną lokalizacją przy samym nabrzeżu Nowej Motławy naprzeciwko Wyspy Spichrzów. Projekt obejmuje rewitalizację dwóch historycznych budynków młyna olejowego pochodzącego z 1846 roku (później mieściłą się w nim m.in. Fabryka Batycki), w których powstaną apartamenty loftowe o powierzchni od 39,5 do 139 m kw. Ze względu na historyczną wartość część budynku objęta jest ochroną konserwatorską: jego front, znajdująca się od strony frontu klatka schodowa z balustradą kilka innych detali – to wszystko inwestor musi wkomponować w nowy obiekt. Oba rewitalizowane budynki połączy przeszklony łącznik, podkreślając postindustrialny charakter inwestycji. Natomiast od strony ulicy Jałmużniczej zabytkowy kompleks uzupełni zbudowany od podstaw nowoczesny budynek, w którym powstaną 32 apartamenty inwestycyjne typu studio o powierzchni od 24 do 53 m kw. Projekt koncepcji architektonicznej inwestycji Kamienna 28 powstał w pracowni Pote Architekci. Jednym z największych atutów inwestycji jest wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja przy samym nabrzeżu Nowej Motławy naprzeciwko Wyspy Spichrzów i nawiązujących do jej dawnej architektury budynków Aura Gdańsk.

Wizytówką dewelopera jest natomiast biuro, otwarte 26 października 2023 roku. Warto tam zajrzeć, bo wnętrza biura nowej inwestycji, dopracowane w najmniejszym detalu, robią ogromne wrażenie i mogą śmiało ubiegać się o tytuł jednych z najbardziej ekskluzywnych w Trójmieście .

Warto przypomnieć, że to kolejnyz puzzli, z których powstaje nowe Dolne Miasto. Nieopodal znajduje się inwestycja mieszkaniowa o charakterze apartamentowym – Riverside, po sąsiedzku inwestycję planuje gdański deweloper Euro Styl, należacy do grupy Dom Development, okolica zmienia się także dzięki inwestycjom firmy LPP, rozbudowującej swoją bazę [przy ul Łąkoqwj o kolejne biurowce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama