Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na wystawę w Muzeum Westerplatte zejdziemy pod ziemię

Wystawa stała Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 znajdzie się w pawilonie zbudowanym pod ziemią. Oprócz niej zrekonstruowanych będzie kilka budynków, istniejących na Westerplatte w 1929 r. Koncepcja architektów z Łodzi wygrał konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego oddziału Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku. Budowa ma się rozpocząć za dwa lata.
Na wystawę w Muzeum Westerplatte zejdziemy pod ziemię

Autor: mat. MIIWŚ

Zwycięski projekt zakłada, że najważniejsze elementy wystawy znajdą się pod ziemią - tak, aby nie zmieniać historycznego ukształtowania półwyspu. - Jak wiemy, na terenie półwyspu istnieje wiele nawarstwień – historyczne, powojenne – mówi prof. Lucyna Nyka, kierująca pracami sądu konkursowego. - Jest wiele obiektów, które chcemy zachować, są obiekty, które będą musiały ulec rozbiórce, aby nie zatracać właściwego zapisu historii. Praca ta charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi. Za niezwykle cenne uznano ukształtowanie wejścia do głównego obiektu Muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość. W udany sposób praca ta realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie.

Tak ma wyglądać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Wystawa stała Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 znajdzie się w pawilonie zbudowanym pod ziemią - pod powierzchnią placu rozciągającego się między napisem „Nigdy więcej wojny” a podnóżem kopca z pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Obiekt będzie miał powierzchnię użytkową 7,5 tys. m kw. Oprócz tego, zrekonstruowanych ma być kilka budynków istniejących na Westerplatte w 1939 r. Inwestycja obejmie również remont niektórych obiektów. Ogółem, teren do plenerowego zwiedzania zajmie około 26 hektarów.

Treścią wystawy ma być polska kampania 1939 r., ekspozycja a także przedstawiać sylwetki 210 żołnierzy, wchodzących 1 września 1939 r. w skład obsady składnicy wojskowej.

Oprócz tego, MIIWŚ planuje odtworzenie na Westerplatte kilku obiektów: budynku zawiadowcy stacji oraz pięciu magazynów (jednego o powierzchni ok. 100 m kw, drugiego o powierzchni ok. 200 m kw) i trzech mniejszych.

Lepiej mają być wyeksponowane istniejące stare koszary, kasyno podoficerskie, magazyn benzyny oraz fragment czerwonego muru. Dojdzie też rewaloryzacji i remontu nowych koszar, wartowni nr 3, placówki Fort, falochronu oraz Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Dwuetapowy konkurs

Postępowanie konkursowe zostało ogłoszone w marcu tego roku. W I etapie wpłynęło 14 wniosków, z czego 5 zostało zakwalifikowanych do finału konkursu. Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ogłoszono w siedzibie MIIWŚ. Sąd konkursowy uznał, że kryteriom regulaminu konkursu w największym stopniu odpowiada projekt autorstwa czterech współpracujących zespołów z Łodzi:

  • Muro Architekci sp. z o.o.
  • Krystyna Lachman-Pabich
  • Lachman Pabich Architekci
  • Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
     

- Na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych podkreślających charakter miejsca i uwzględniających przywrócenie historycznego układu kompozycyjnego - podkreśliła prof. Lucyna Nyka, odczytując uzasadnienie sądu konkursowego o przyznaniu I nagrody. - W udany sposób przedstawiona została koncepcja upowszechnienia wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, zapewniająca równocześnie ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie. Praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi. Powściągliwa forma buduje nastrój miejsca. Za niezwykle cenne uznano ujęcie wejścia do głównego obiektu muzeum w formę szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość.

Sąd konkursowy przyznał też II i III nagrodę:

  • II Nagroda - Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o., Wrocław (nagroda w wysokości 50 tys. zł brutto)
  • III Nagroda - Visio Architects and Consultants Institute For Sustainable Buildings ISB Rafał Schurma, Gliwice (nagroda w wysokości 40 tys. zł brutto)

Nie tylko wystawa

Obecny na prezentacji wyników konkursu Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę o wieloletnim finansowaniu powstającego na Westerplatte muzeum. Do 2027 r. zagwarantowano na ten cel 304,5 mln zł.

- Prace przy powstaniu muzeum to plan na najbliższe pięć lat. Środki finansowe są zabezpieczone. Możemy więc spokojnie działać. Mam nadzieję, że władza państwa polskiego będzie ten ambitny plan konsekwentnie realizować - zaznaczył Jarosław Sellin. 

Budynek obsługi ruchu turystycznego

Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ, zapowiedział, że za 14 miesięcy na terenie Westerplatte powstanie budynek obsługi ruchu turystycznego z parkingiem na kilkaset samochodów. - To już nie będzie sytuacja, w której te pół miliona gości, którzy odwiedzając to ważne miejsce dla naszego społeczeństwa, dla gości zagranicznych przyjeżdżających do Gdańska, spotykali się z pewną prowizorką - stwierdził.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama