Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wojciech Modest Amaro został ambasadorem akcji „Smaki Gdańska”

Pieczony sandacz, kompot z melona, dorsz z rakami, a może gdańska zupa rybna? Akcja „Smaki Gdańska” to wyjątkowy projekt, dzięki któremu możemy wrócić do potraw przyrządzanych nad Motławą w XIX w. W piątek, 10 listopada oficjalnie poznaliśmy jego ambasadora – znanego szefa kuchni Wojciecha Modesta Amaro.
Wojciech Modest Amaro, ambasador akcji „Smaki Gdańska”

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

„Smaki Gdańska”. Wojciech Modest Amaro ambasadorem akcji

Podczas spotkania w restauracji Tygle Gdańskie w piątek, 10 listopada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła nazwisko ambasadora akcji „Smaki Gdańska”, organizowanej przez Gdańską Organizację Turystyczną Visit Gdansk oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Został nim Wojciech Modest Amaro.

PRZECZYTAJ TEŻ: Finalistka MasterChefa z Choczewa realizuje marzenie o swojej restauracji

Podczas spotkania z dziennikarzami Wojciech Modest Amaro podkreślał, że Gdańsk ma szczególne miejsce w jego życiu. Tu bowiem rozpoczęła się jego kariera kulinarna. Zwracał uwagę na tygiel multikulturowy, który wzbogacił gdańską kuchnię, i przypominał, że warto odkrywać pomorskie regionalne produkty, takie jak, np., rokitnik i przede wszystkim ryby.

„Smaki Gdańska”. Co to za projekt?

Wszystko zaczęło się od uwspółcześnionego opracowania 107 przepisów kulinarnych, pochodzących z książki Marie Rosnack „Danziger Koch-Buch” z 1858 roku. Album „Smaki Gdańska” autorstwa Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer zainspirował gdańskich restauratorów, prowadzących lokale na Głównym Mieście. Dziś w już dziewięciu restauracjach partnerskich można zamówić takie smakołyki, jak chociażby dorsz z rakami, kaczka w kasztanach czy młode kurczęta w sosie agrestowym.

PRZECZYTAJ TEŻ: Biedni rycerze i grasica, czyli smaki dawnego Gdańska

W akcji biorą udział:

  • Restauracja Mercato (Hotel Hilton Gdańsk),
  • Restauracja Vidokówka (Olivia Star Top),
  • Restauracja Elephant,
  • Restauracja Horizon,
  • Restauracja BonŻur,
  • Restauracja Villa Eva,
  • Restauracja Tygle Gdańskie,
  • Restauracja Oria Magic House
  • i Restauracja Magiel.
PRZECZYTAJ TEŻ: Opowiedzą o sekretach dawnego Gdańska, które można odkryć dzięki rycinom

Oferują one m.in takie kulinarne „cuda”, oparte często o lokalne produkty, jak: dorsz z rakami, masło sardelowe, ozór cielęcy, zielona zupa z ziołami, kaczka w kasztanach i kalafior z rakami w sosie śmietanowym. Wiadomo już, że kolejne lokale czekają na włączenie się do akcji promującej kulinarną tradycję Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama