Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Patronat Matki Boskiej nad Malborkiem. Burmistrz pisze do biskupa

Czy Malbork otrzyma oficjalny patronat Najświętszej Maryi Panny? Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni miasta, teraz burmistrz pisze w tej sprawie do biskupa diecezji elbląskiej. Ostateczna decyzja zapaść ma w Stolicy Apostolskiej.
Posąg Madonny na malborskim zamku to jeden z dowodów związków miasta z kultem Maryi Fot. Piotr Piesik

Pewną niespodzianką dla wielu mieszkańców Malborka było przedstawienie pod koniec ubiegłego roku na forum Rady Miasta projektu uchwały w sprawie nadania miastu Malbork patronatu Najświętszej Maryi Panny. To przecież kwestia bardziej duchowej natury, daleka od praktyki działania samorządu. Formalny projekt został złożony, podjęto więc procedowanie i 28 października rajcowie stosowną uchwałę podjęli. Zobowiązuje ona burmistrza do podjęcia działań dotyczących nadania miastu patronatu Najświętszej Maryi Panny.

Burmistrz Marek Charzewski to zobowiązanie podjął i skierował list do biskupa Jacka Jezierskiego, ordynariusza diecezji elbląskiej. Pisze w nim m.in.: "W spontanicznej akcji poparcia w krótkim czasie, mimo pandemii mieszkańcy Miasta Malborka zebrali prawie trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o ustanowienie patronatu. Oficjalne potwierdzenie patronatu Najświętszej Maryi Panny dla mieszkańców będzie miało ogromne znaczenie i będzie wsparciem w podtrzymywaniu wartości chrześcijańskich w naszym mieście."

Burmistrz dodaje: "Zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o rozpoczęcie działań, które doprowadzą do oficjalnego wydania stosownej decyzji przez Stolicę Apostolską."

Włodarz zamieścił w piśmie kilka uzasadnień ustanowienia Najświętszej Maryi Panny patronką miasta, bazujących na źródłach historycznych. Niemiecki teolog dr Rainer Zacharias utrzymuje, że już na początku XIII wieku przy rzecznej przeprawie przez Nogat umieszczony był obraz Matki Bożej. Wraz z rozbudową w 1340 roku obecnego zamku, w zewnętrznej blendzie chóru głównego kościoła zamkowego umieszczono ośmiometrową płaskorzeźbę przedstawiającą Marię z Dzieciątkiem w otoczeniu 127 gwiazd na nieboskłonie. Równocześnie z budową zamku powstawało miasto, które przyjęło nazwę Marienburg - Maryi Gród. Od XVI wieku nieprzerwanie kult Matki Bożej podtrzymywali kapłani z Zakonu jezuitów, aż do czasu kasaty tego zakonu w XVIII w. W późniejszym okresie opiekę nad obrazem sprawowali duszpasterze diecezjalni z kościoła św. Jana Chrzciciela. Na skutek działań wojennych obraz zaginął i do tej chwili nie został odnaleziony.

Wraz z przybyciem w 1945 roku na Ziemię Malborską pierwszych transportów Polaków, głównie ze wschodnich obszarów II Rzeczypospolitej Polskiej, utrwalił się kult maryjny, czego przejawem było m.in. przyjęcie patronatu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w jedynej czynnej świątyni przy ul. Słowackiego w Malborku. Po wielu latach starań z inicjatywy Fundacji Mater Dei w 2016 roku zrekonstruowano figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która ponownie została umieszczona w zewnętrznej blendzie chóru głównego kościoła zamkowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama