Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dworzec Gdańsk Główny ma już patrona. To Mieczysław Jałowiecki

Dworzec Gdańsk Główny im. Mieczysława Jałowieckiego – tak od teraz brzmi oficjalna nazwa dworca kolejowego położonego w centrum miasta. Pamiątkową tablicę z wizerunkiem patrona, umieszczoną na elewacji obiektu, odsłonięto przy okazji uroczystości, która odbyła się we wtorek, 5 grudnia, z udziałem prawnuka Mieczysława Jałowieckiego oraz przedstawicieli PKP.
dworzec PKP Gdańsk Główny

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dworzec Gdańsk Główny nosi imię Mieczysława Jałowieckiego

Decyzją spółki zarządzającej, patronem zabytkowego dworca w Gdańsku został Mieczysław Jałowiecki, dyplomata i patriota, orędownik sprawy polskiej w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej. Od 1919 r. organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym na Westerplatte, co zaowocowało utworzeniem na półwyspie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny, m.in. w roli pierwszego delegata Rządu Polskiego w Gdańsku, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dworzec Gdańsk Główny będzie miał patrona! Wiadomo, kto nim zostanie

Podczas uroczystości nadania imienia dworcowi we wtorek, 5 grudnia podkreślano umiejętności negocjacyjne patrona, doświadczenie w dyplomacji, a szczególnie poświęcenie dla spraw kraju oraz lokalnych społeczności.

– Mieczysław Jałowiecki wszystkie swoje umiejętności i talenty poświęcił ojczyźnie, Pomorzu i Gdańskowi oraz ich dostępowi do morza – podkreślał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Jeszcze przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego, a więc powrotem Polski nad morze, w ścisłym porozumieniu z rządem polskim zdobywał kolejne przyczółki. To przecież jego pomysłem było odzyskanie strategicznego punktu na mapie Gdańska, czyli Westerplatte. Udało mu się to, podobnie jak z innymi terenami, które dla Polski miały wielkie znaczenie. Oprócz tego, aktywnie angażował się w transporty humanitarne z USA, a więc sprowadzanie żywności oraz lekarstw, czyli tego wszystkiego, czego potrzebowało odradzające się państwo polskie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dworzec Gdańsk Główny już otwarty! Historia połączyła się z nowoczesnością

– Duma narodowa, przyzwoitość, odwaga i skuteczność to cechy, które definiowały życie Mieczysława Jałowieckiego – mówił obecny na uroczystości Andrzej Jałowiecki, prawnuk patrona. – Jego determinacja w znajdowaniu rozwiązań, tam, gdzie inni nie widzieli nadziei, mogłaby być dla nas wszystkich inspiracją do pokonywania trudności. Jego życiorys oraz zasługi dla Polski i sprawy polskiej w Gdańsku sprawiają, że jest godnym patronem dworca Gdańsk Główny. Dziękuję jeszcze raz za wspólną refleksję nad życiem i dziedzictwem Mieczysława Jałowieckiego. Niech ta uroczystość będzie hołdem dla jego i wszystkich osób, które poświęciły życie dla dobra ojczyzny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy dworzec PKP Gdańsk Główny wygląda jak w 1900 r.? Co odtworzono, a co wymyślono?

Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.

„Pragnę podziękować inicjatorom oraz organizatorom dzisiejszej uroczystości za upamiętnienie w ten szczególny sposób postaci Mieczysława Jałowieckiego. Dziękuję państwu za przywracanie zasłużonym postaciom należytego im miejsca w zbiorowej świadomości. Wierzę, że nowy patron będzie zachęcać mieszkańców oraz wszystkich odwiedzających do poszerzania wiedzy o jego życiu i roli, jaką odegrał w historii Polski i Gdańska”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański dworzec najpiękniejszy! Tak zdecydowali pasażerowie

Przed budynkiem dworca symbolicznie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronowi, pod którą złożono kwiaty. Dokładnie rok temu, 5 grudnia 2022 r., na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, których szczątki sprowadzono z Wielkiej Brytanii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama