Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polanka Redłowska się zmieni. Tak jak chcieli mieszkańcy

Więcej przestrzeni rekreacyjnej, w tym do piknikowania, udostępnienie  miejsc do tej pory wyłączonych z użytkowania – tak ma wyglądać gdyńska Polanka Redłowska. Planowane zmiany to efekt kilkumiesięcznych konsultacji z mieszkańcami Gdyni.
Polanka Redłowska się zmieni. Tak jak chcieli mieszkańcy

Autor: Marcin Mielewski | gdynia.pl

Polanka Redłowska to temat, który od lat rozpala emocje gdynian. Nad rodzajem  zmian na tym terenie dyskutowano – i kłócono się – wielokrotnie, ale dopiero na początku  2022 r. władze miasta jednoznacznie wycofały się z planu budowy w tym miejscu hotelu i  zadeklarowały, że powstanie tam ogólnodostępny teren rekreacyjny.  Odpowiednie zapisy znalazły się  też w uchwalonym jesienią 2022 r. miejscowym planie zagospodarowania.  

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Gdyni przeprowadzili konsultacje w sprawie przyszłości Polanki Redłowskiej

Pod naciskiem miejskich aktywistów miasto zorganizowało również konsultacje społeczne – trwały one od października do 7 grudnia. Teraz miejscy urzędnicy przedstawili ich wyniki oraz „Raport z obserwacji terenu Polanki Redłowskiej”  i  opracowanie „Polanka Redłowska w Gdyni - informacje o terenie”. Konsultacje przeprowadziła Pracownia Badań społecznych Stocznia i Pracownie Architektoniczne JAZ + Architekci i Szelest. Łącznie wypowiedziało się około 200 osób. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Polanka Redłowska: rozpoczęły się kolejne konsultacje społeczne

Jak ma wyglądać Polanka Redłowska?

Ma być przede wszystkim taka, jakiej chcieli mieszkańcy – zapewniają urzędnicy.

Polana ogniskowa nie zmieni charakteru, choć nieco poprawiony zostanie sposób wykorzystania tej przestrzeni. Powstanie 5 miejsc na paleniska i 5 na grillowanie. Będzie też specjalne miejsce na ognisko z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.  Wytyczone zostaną pomosty wśród zieleni, dosadzone  rośliny rodzime

Co ważne - polanka zostanie powiększona kosztem miejsc parkingowych. Ta sama liczba miejsc (138) zostanie odtworzona wzdłuż ul. Ejsmonda - będzie można parkować po dwóch stronach ulicy.  

 W miejscu po dawnym budynku basenowym, czyli tzw. gruzowisku – pojawią się ścieżki i ławy, ale pozostanie dzika przyroda, która się tam pojawiła w ostatnich dziesięcioleciach. Z kolei w miejscu dawnego głównego basenu (tzw. kieszeń) powstanie wielofunkcyjna strefa aktywności, z murawą przeznaczoną zarówno do uprawniania sportów, jak i organizacji festynów, łącznie z trybunami w skarpach. Powstanie dodatkowo ścianka  wspinaczkowa i integracyjny plac zabaw z zabawkami i urządzeniami dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami. 

Strefa centrum i komunikacji będzie mniejsza niż obecnie. Powstaną miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi, dwa miejsca dla food trucków, do tego stojaki rowerowe oraz stacje Mevo, wytyczona zostanie również ścieżka rowerowa.

Do Polanki Redłowskiej ma dojeżdżać transport publiczny, powstanie zadaszony przystanek, stała toaleta, przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Kiedy zmiany na Polance Redłowskiej?

Następnym krokiem po opublikowaniu wyników konsultacji społecznych i raportu, przygotowanego przez pracownię architektoniczną, jest zlecenie opracowania dokumentacji inwestycji. Według założeń całość może być gotowa za ok. 3 lata. Ale nadal nie znane są koszty zmian, planowanych na Polance Redłowskiej.

Miejscy aktywiści, przypominając, że od sześciu lat walczą o zachowanie Polanki Redłowskiej dla gdynian, mają nadzieję, że zapowiadana inwestycja zostanie zrealizowana.   

Przez te 6 lat włożyliśmy wiele energii w przekonanie prezydenta Szczurka, że planowana przez niego sprzedaż terenów po basenach to zły pomysł – mówi  Łukasz Piesiewicz, podkreślając, że jest to wspólny komentarz  Koalicji Ruchów Miejskich (wśród której jest Miasto Wspólne Gdynia, Marzę o Gdyni, Gdynianka i Bryza).  

Piesiewicz przypomina, że w tym czasie  m.in. zebrano  kilka tysięcy podpisów pod petycją do prezydenta przeciw komercjalizacji Polanki oraz doprowadzono do wysłuchania publicznego w tej sprawie. W ramach budżetu obywatelskiego próbowano też  uporządkować pobasenowe.

- Czy przedstawione pomysły na zagospodarowanie Polanki zostaną zrealizowane - to kwestia jak zwykle determinacji i pieniędzy – mówią aktywiści. Wiele zapowiedzi inwestycji w Gdyni pojawiało się przed wyborami, by po wyborach natrafiało na trudności nie do przebycia. Zapewniamy, że sprawy Polanki Redłowskiej, a także terenów kortów nie odpuścimy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Blus 06.05.2024 08:14
Tam trzeba częściej sprzątać i toaletę mieć otwartą cały rok,może tylko w weekend.

? 05.05.2024 21:09
,,Co ważne - polanka zostanie powiększona kosztem miejsc parkingowych. Ta sama liczba miejsc (138) zostanie odtworzona wzdłuż ul. Ejsmonda - będzie można parkować po dwóch stronach ulicy. " jakim cudem jak teraz po jednej stronie są miejsca i już samochody muszą zwolnić i mijają się na styk

Kkkk 05.05.2024 15:15
Jak Piesiewicz macza w tym paluchy to zaczynam się bać

Reklama
Reklama
Reklama