Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Tatczëzna. Znamy laureatów konkursu, wkrótce uroczysta gala!

Łącznie 431 prac z całych Kaszub rywalizowało w tegorocznej – drugiej - edycji konkursu Tatczëzna. Pomysłowość i kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury. Wpłynęły także prace multimedialne. Wybór był naprawdę trudny

Autor: Bogdana Wachowska | Zawsze Pomorze

Konkurs Tatczëzna jest wspaniałym pomysłem na promocję historii i kultury Kaszub wśród dzieci i młodzieży. Tym bardziej cieszę się, że Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest partnerem tego projektu - mówi Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. - Jego zasięg i popularność daje nadzieję i pokazuje, że kaszubszczyzna jest w sercach młodych ludzi, trzeba ją tylko z nich wydobyć. Zawsze mnie cieszy, że na uroczystą galę wręczenia nagród przyjeżdża tak dużo dzieci z rodzicami, nauczycielami z różnych, najdalszych zakątków Kaszub. Jest to bardzo budujące, a zarazem integrujące naszą społeczność. Wspaniale, że w tym roku pojawiły się pytania otwarte, których autorem jest Łukasz Grzędzicki. Pozwoliły one uczestnikom  na rozbudzenie wyobraźni i dały możliwość zabrania głosu w ważnych sprawach. Nie ma dwóch tych samych odpowiedzi czy też dwóch tych samych podobizn dziadków.

Rzeczywiście kreatywność i wyobraźnia oraz serce, jakie uczestnicy grupy klas I-III włożyli w to zadanie, poruszyła wszystkich, którzy oceniali nadesłane prace.

- Dziadkowie naprawdę będą z nich dumni – uważa Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. – Sam chętnie namalowałbym moją ukochaną babcię, która mieszkała w Staniszewie, ale nie „łapię się” w tej kategorii – zaznacza z uśmiechem. – Cieszę się jednak, że młodzi Kaszubi doceniają swoich przodków. To, co jeszcze muszę podkreślić to fakt, że wielu uczestników naszego konkursu, choć regulamin tego nie wymagał, na wszystkie pytania odpowiadało także w języku kaszubskim, co niezwykle cieszy. Kłaniam się w podziękowaniu wszystkim nauczycielom, którzy krzewią ten język wśród naszej, kaszubskiej społeczności. Jak widać, to procentuje.

Zaskoczyły także – w bardzo pozytywnym znaczeniu – odpowiedzi na pytanie w najstarszej grupie uczestników Tatczëzny – klas  VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy odpowiadali na wolne pytanie: Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w swojej miejscowości lub gminie, aby była ona jeszcze lepszym miejscem do życia?

- Odpowiedzi na pewno zaskoczą wielu samorządowców – podkreśla Mariusz Szmidka. – Myślę, że to ciekawy materiał na osobny tekst – dodaje z uśmiechem, za którym chyba coś się kryje :) Chyba kolejna publikacja…

Jako redakcja „Zawsze Pomorze” bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace – uczniom, nauczycielom, a przede wszystkim rodzicom.

 

Tatczëzna to święto kaszubszczyzny. Kilkaset prac, które wpłynęły na konkurs, pozwala mieć nadzieję, że kształtuje on wśród młodych ludzi świadomość należenia do kaszubskiej wspólnoty

Barbara Kąkol / Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Wszystkich uczestników konkursu, ich rodziców i nauczycieli zapraszamy na uroczystą galę wręczenia nagród do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, we wtorek, 19 grudnia 2023, o godz. 16.

Relację z gali wręczenia nagród i jeszcze raz listę laureatów opublikujemy w tygodniku „Zawsze Pomorze” w piątek 22 grudnia i na portalu www.zawszepomorze.pl. Wszystkim laureatom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie gratulujemy.

Laureaci konkursu

Kategoria: klasy I – III

  • I miejsce – Maks Przenicki, klasa III a, Zespół Szkół Katolickich w Gdyni
  • II miejsce – Damian Jereczek, klasa III, Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach; Agata Ulenberg, klasa III, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
  • III miejsce – Marta Kobiela, klasa III, Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie, Antek Elwart, klasa I, Szkoła Podstawowa w Mirachowie;
  • Wyróżnienia – Hanna Raszke, klasa I b, Szkoła Podstawowa w Tuchomiu; Patrycja Zmuda-Trzebiatowska, klasa I, Zespół Szkół w Lipnicy; Mateusz Smykowski, klasa III a, Zespół Szkół Katolickich w Gdyni

Kategoria: klasy IV-VI

  • I miejsce – Ernest Bronk, klasa V, Szkoła Podstawowa w Załakowe
  • II miejsce – Zofia Drewczyńska, klasa VI, Zespół Szkół w Skorzewie
  • III miejsce – Maja Klawitter, klasa IV a, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach
  • Wyróżnienia: Anna Jereczek, klasa VI b, Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach

Kategoria: klasy VII – VIII i szkoły ponadpodstawowe

  • I miejsce – Oliwia Daleka, klasa II TRH, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
  • II miejsce – Roksana Mielewczyk, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
  • III miejsce – Sandra Błaszkowska, klasa VIII a, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach, Lena Klaman, klasa VII b, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach
  • Wyróżnienia – Kinga Pobłocka, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach; Wiktoria Stankowska, klasa VII b, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

Wyróżnienia dla szkół, które nadesłały największą liczbę prac

  • Zespół Szkół w Skorzewie
  • Zespół Szkół Katolickich w Gdyni
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mostach (powiat lęborski)

Pytania i odpowiedzi: Tatczëzna. Konkurs Wiedzy o Kaszubach 2023

Kategoria: klasy I – III

1. Podaj nazwę miasta, w którym w 1920 r. odbyły się symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem.

Odp. Puck

2. W herbie którego miasta na Kaszubach znajduje się podobizna niedźwiedzia?

Odp. Kościerzyny

3.  Podaj nazwę stolicy województwa pomorskiego.

Odp. Gdańsk

4. Jak nazywa się najwyższe wzniesienie na Pomorzu?

Odp. Wieżyca

5. Jaka roślina jest podstawowym składnikiem używanym do produkcji tabaki?

Odp. Tytoń

6.  Podaj imię i nazwisko legendarnego przywódcy ludu kaszubskiego, którego pomnik stoi na Placu Kaszubskim w Gdyni.

Odp. Antoni Abraham 

7. Podaj imię i nazwisko urodzonego w Będominie na Kaszubach autora „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Utwór ten jest obecnie hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej

Odp. Józef Wybicki

8. Narysuj/namaluj/wykonaj portret swojego dziadka i/lub babci.

Kategoria: klasy IV-VI

1. Podaj nazwę nadmorskiego miasta leżącego na Pobrzeżu Kaszubskim, które jednocześnie bezpośrednio sąsiaduje z Gdańskiem i Gdynią.

Odp. Sopot

2. Podaj nazwę rzeki, której dopływem jest Radunia.

Odp. Motława 

3. Jak nazywał się książę, za którego panowania zostali sprowadzeni dominikanie do Gdańska i miała miejsce pierwsza lokacja miasta?

Odp. Świętopełk II Wielki

4. Podaj imiona i nazwiska literatów zaliczanych do wielkiej trójki Młodokaszubów.

Odp. Aleksander Majkowski, Jan Karnowski, Leon Heyke

5. Podaj imię i nazwisko uczestnika Wiosny Ludów uważanego też za ojca regionalizmu kaszubskiego.

Odp. Florian Ceynowa

6. Jak nazywał się najwybitniejszy książę Pomorza z dynastii Gryfitów, którego 500 rocznicę śmierci obchodziliśmy w 2023 r.?

Odp. Bogusław X

7. W którym roku zawarto pokój oliwski, który zakończył tzw. potop szwedzki?

Odp. 1660

8. Co podoba się Tobie najbardziej w miejscowości lub gminie, w której mieszkasz. Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami.)

Kategoria: klasy VII – VIII i szkoły ponadpodstawowe

1. W którym roku język kaszubski został ustawowo uznany za jedyny język regionalny w Polsce?

Odp. 2005

2. Podaj imię i nazwisko bankowca, skarbnika Towarzystwa Młodokaszubów, który na przełomie 1918 i 1919 przewodził Organizacji Wojskowej Pomorza.

Odp. Franciszek Kręcki

3. W którym roku otwarto Królewską Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku?

Odp. 1904

4. W jakim mieście ma siedzibę Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Odp. w Wejherowie

5. Podaj nazwę pomorskiego miasta, w którym w latach 1920-39 stacjonował 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. J. Piłsudskiego.

Odp. Chełmno

6. Figura, którego polskiego króla umieszczona jest na szczycie hełmu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku?

Odp. Zygmunta II Augusta

7. Podaj imię i nazwisko wywodzącego się z Kaszub profesora nauk technicznych, który w III RP pełnił funkcje ministra edukacji narodowej.

Odp. Edmund Wittbrodt

8. Co zmieniłbyś w swojej miejscowości lub gminie, aby była ona jeszcze lepszym miejscem do życia. Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami.)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama