Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaka będzie pogoda w święta? Na białe Boże Narodzenie nie ma co liczyć

Święta Bożego Narodzenia już "pukają" do drzwi. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarstwa Wodnego, w tegoroczną Gwiazdkę należy się spodziewać zróżnicowanej i niebezpiecznej pogody z opadami śniegu, deszczu, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Jednocześnie w pierwszy i drugi dzień świąt będzie bardzo ciepło.
Jaka będzie pogoda w święta? Na białe Boże Narodzenie nie ma co liczyć

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pogoda na święta dla Pomorza

Wybieracie się w czasie świąt do rodziny, przyjaciół, znajomych? Warto przyjrzeć się, co zaserwuje nam aura.

- 24 grudnia rozpocznie się spokojnie, choć pochmurnie i chłodno - na Kaszubach z rana możliwy będzie lekki mróz – informuje Tomasz Szcząchor z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. - W ciągu dnia na Pomorze dotrze front atmosferyczny, za którym zacznie napływać cieplejsze powietrze. Przechodzeniu frontu będą towarzyszyły opady, początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem, a następnie deszczu. Prawdopodobnie pojawią się również mgły. Wieczorną porą zanotujemy wyraźny wzrost temperatury oraz nasilenie się wiatru. Wieczór oraz noc 24/25 grudnia przyniosą chwilami intensywne opady deszczu, temperaturę wynoszącą około 8°C oraz silniejszy wiatr osiągający w porywach 50-65 km/h (na północy województwa do 60-80 km/h). 25 grudnia przyniesie wietrzną aurę.

CZYTAJ TEŻ: Pogoda sparaliżowała lotnisko w Gdańsku! Duże opóźnienia i tłumy

Na północy wietrznie, ale temperatury powyżej zera

Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, według obecnych prognoz, na północy województwa wiatr w porywach może osiągać nawet 80-90 km/h. Pomimo możliwych w pierwszej połowie dnia przelotnych opadów, można spodziewać się przejaśnień, zwłaszcza po południu i wieczorem. Na termometrach około 5°C w ciągu dnia, wieczorem około 3°C.

- 26 grudnia, począwszy już od nocy, przyniesie kolejną porcję opadów, silnego wiatru oraz krótkotrwałe ocieplenie – mówi Tomasz Szcząchor. - W godzinach porannych termometry mają wskazywać 8-10°C, natomiast wieczorem już około 3°C. Przez większość dnia będą mogły występować opady o różnym natężeniu. Będzie wietrznie. Niewykluczone, że na północy województwa porywy będą osiągały 80-90 km/h. Z uwagi na to, że do 26 grudnia pozostały jeszcze 3 dni, prognoza może odbiegać od tego, co faktycznie przyniesie pogoda w drugi dzień świąt - dodaje.

24 grudnia rozpocznie się spokojnie, choć pochmurnie i chłodno - na Kaszubach z rana możliwy będzie lekki mróz. W ciągu dnia na Pomorze dotrze front atmosferyczny, za którym zacznie napływać cieplejsze powietrze. Przechodzeniu frontu będą towarzyszyły opady, początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem, a następnie deszczu

Tomasz Szcząchor / Pomorski Alarm Pogodowy

Jeśli ktoś wybiera się poza województwo pomorskie, przybliżymy także to co będzie się działo również w innych regionach.

Jak donosi IMGW, wszystko za sprawą przemieszczającego się z zachodu na wschód układu frontów atmosferycznych, który w Wigilię przyniesie opady śniegu, przechodzące stopniowo w deszcz ze śniegiem, a w pierwszy i drugi dzień Świąt opady deszczu, przejściowo marznącego, powodującego gołoledź. Zwłaszcza w noc wigilijną może być na drogach i chodnikach bardzo ślisko.

Temperatura maksymalna 24 grudnia wyniesie od nieco poniżej 0°C na wschodzie do około 10°C na krańcach zachodnich kraju. 25 i 26 grudnia ciepło, z temperaturami około 7-10°C niemal w całej Polsce. Dodatkowym zagrożeniem będzie silny wiatr, w porywach do około 80 km/h, który w poniedziałek wystąpi zwłaszcza na południu, a we wtorek również na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach.

W sobotę Polska znajdzie się na skraju odsuwającego się nad Łotwę niżu. Zachodnie województwa przejściowo dostaną się pod wpływ klina wyżowego. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.

24 grudnia znajdziemy się w zasięgu zatoki niżowej znad Danii. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

W pierwsze święto kraj będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływać będzie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

26 grudnia kraj będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z północy zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama