Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Radio Gdańsk do likwidacji. Nowa decyzja ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował w piątkowy wieczór, 29 grudnia o likwidacji 17 spółek regionalnych Polskiego Radia. W tym gronie jest także Radio Gdańsk. Jak podkreślił szef resortu kultury, to kontynuacja działań naprawczych mediów publicznych. Dwa dni wcześniej minister Sienkiewicz w stan likwidacji postawił Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową.
Radio Gdańsk, mikrofon

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Radio Gdańsk w gronie rozgłośni regionalnych postawionych w stan likwidacji

O decyzji Bartłomiej Sienkiewicz, szef resortu kultury poinformował na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w serwisie X (dawny Twitter).

– W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu – czytamy w zamieszczonym wpisie.

PRZECZYTAJ TEŻ: PiS rządzi także w przekazie medialnym. W 2021 politycy obozu władzy wypowiadali się 775 tys. razy

Szef resortu kultury w środę, 27 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kulisy listu otwartego dziennikarzy Radia Gdańsk. „Czuliśmy się bezsilni”

Pokłosiem piątkowej decyzji jest m.in. postawienie w stan likwidacji Radia Gdańsk, które wchodzi w skład Audytorium 17. To spółka, której udziałowcami są 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Audytorium 17 powołane zostało w 2001 roku, aby koordynować działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Rozgłośnie, w ramach zawartego porozumienia, wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami.

W skład Audytorium 17 wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra).

Zmiany w mediach publicznych. Co się wydarzyło?

Działania resortu kultury, w odniesieniu do mediów publicznych, zainicjowała uchwała w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, podjęta we wtorek, 19 grudnia przez Sejm. Posłowie w ten sposób wezwali Skarb Państwa do działań naprawczych. Nazajutrz resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, oraz Rady Nadzorcze. Minister w tych spółkach powołał nowe Rady Nadzorcze, a te – nowe zarządy spółek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dziennikarze Radia Gdańsk napisali list. „Dość cenzury, mobbingu i kolesiostwa”

Zmiany w mediach publicznych. Głosy krytyczne

Decyzja Bartłomieja Sienkiewicza spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS. Także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji i zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. Jak zaznaczył, nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na „nielegalnie przejęte media publiczne”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Globus Polski. Odbicie czy otwarcie mediów publicznych?

Do zaistniałej sytuacji odniosła się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka:

– Dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym – czytamy w wydanym stanowisku.

Fundacja zaznaczyła jednak, że „sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama