Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Koniec bałaganu w gdańskich dzielnicach? Będzie zmiana granic

Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku zamierza uporządkować przebieg granic kilkunastu dzielnic miasta. Zmiany będą kosmetyczne, chociaż w kilku przypadkach przyczynią się do usunięcia „kolizji” funkcjonujących na administracyjnej mapie miasta. Chodzi w szczególności o budynki, które leżą obecnie w granicach dwóch dzielnic. Tak jest m.in. z Europejskim Centrum Solidarności, będącym częścią Młynisk oraz Śródmieścia.
Koniec bałaganu w gdańskich dzielnicach? Będzie zmiana granic

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańskie dzielnice czeka zmiana granic

Podczas grudniowej sesji, Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę dotyczącą zasięgnięcia opinii rad dzielnic w kwestii zaproponowanych zmian granic dzielnic. Rady mają czas na podjęcie stosownych uchwał do 14 lutego br. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne, do który zaproszeni zostaną mieszkańcy. 

Nowe granice dzielnicy już od kwietnia?

Które jednostki pomocnicze zmienią granice? Swoją powierzchnię kosztem Zaspy - Młyniec prawdopodobnie nieznacznie zwiększy Wrzeszcz Górny, do którego włączone zostaną budynki handlowo - usługowe przy ulicach Czarnej i Pola. Ponadto, przesunięta ma zostać granica Śródmieścia, tak by budynek ECS-u w całości znajdował się na terenie Młynisk. Po przyjęciu uchwały, budynek Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Hoene 6 ma wejść w całości obręb dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, a nie jak jest to obecnie, częściowo znajdować się w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Zmiany dotkną również ulic: Kolonia Anielinki 22, Droszyńskiego, Grunwaldzkiej 295, Łostowickiej 35, Migowskiej 72, Zator-Przytockiego oraz Traugutta 51.

CZYTAJ TEŻ: Ujeścisko-Łostowice odda Pieckom-Migowo trzy ulice

Zgodnie ze statutem miasta, wszelkie zmiany dotyczące granic dzielnic wchodzą w życie wraz z nową kadencją rady miasta. Wybory samorządowe najprawdopodobniej odbędą się 7 kwietnia br. Gdyby rady wyraziłyby swoje opinie w styczniu, niewykluczone, że jeszcze w marcu udałoby się przeprowadzić konsultacje społeczne, przygotować projekt i przyjąć uchwałę na marcowej lub kwietniowej sesji rady miasta. W tej sytuacji zmiana obowiązywałaby już w tym roku, od nowej kadencji samorządu.

- Jeżeli jednak nie uda się przeprowadzić całej procedury w obecnej kadencji, wówczas kwestią zajmą się już nowo wybrani radni miejscy, a zmiany granic dzielnic, o ile zostaną przegłosowane, zaczną obowiązywać od kolejnej kadencji, czyli za 5 lat - tłumaczy radny Karol Ważny, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Gdańska ds. Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Gdańska.

Cztery Rady Dzielnic już się zdecydowały

O ile w kwestii proponowanych zmian zgłoszonych przez wydział geodezji termin konsultacji społecznych nie jest znany, o tyle wiadomo już, że za kilka tygodni, w lutym, przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami w sprawie wniosków o zmianę granic złożonych przez rady: Ujeściska - Łostowic i Piecek - Migowa oraz Wzgórza Mickiewicza i Siedlec.
Przypomnijmy: Ujeścisko - Łostowice oddzą na rzecz sąsiedniej dzielnicy, Piecki - Migowo, trzy ulice: Hausbrandta, Miłosza i Wiewiórczą. Tego chcą mieszkańcy tych ulic, którzy utożsamiają się właśnie z Pieckami - Migowem. Zmiana granic tych dwóch dzielnic oznaczać będzie także zmianę granic okręgów wyborczych nr 2 i nr 3. W związku z tym, że powiększy się obszar Piecek - Migowa, zwiększy się też obszar okręgu nr 3. Siedlce oddadzą na rzecz Wzgórza Mickiewicza zielone tereny Parku Na Zboczu. Znajdują się one w sąsiedztwie pętli autobusowo - tramwajowej funkcjonującej przy ul. Kartuskiej, za zabudową mieszkaniową i usługową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama