Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: Wyremontowano drugą kamienicę przy ul. Biskupiej. Biskupia Górka pięknieje

Kompleksowy remont kolejnej kamienicy na Biskupiej Górce w Gdańsku zrealizowano w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Zakończenie prac ogłoszono podczas briefingu, który odbył się w środę, 31 stycznia przy ul. Biskupiej 17. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się teraz ten budynek.
wyremontowana kamienica przy ul. Biskupiej 17 w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Kamienica przy ul. Biskupiej 17 w Gdańsku jak nowa. Zakończył się remont

Prace związane z programem rewitalizacji Biskupiej Górki w Gdańsku cały czas trwają, ale widać już pierwsze efekty tych działań. W lipcu 2023 roku Gdańskie Nieruchomości oddały do użytku budynek przy ul. Salwator 7, a środę, 31 stycznia zaprezentowano kolejny wyremontowany obiekt – kamienicę przy ul. Biskupiej 17.

Na przyszłych mieszkańców czeka pięć wyremontowanych lokali komunalnych. Jak wyjaśniają Gdańskie Nieruchomości, oprócz szeregu prac wewnątrz budynku, zagospodarowane zostało też patio z tyłu kamienicy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Biskupia Górka zmieni się nie do poznania. Trwa rewitalizacja kamienic

Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości wyjaśnił, że rewitalizacja obiektów na Biskupiej Górce wymaga niesamowitej precyzji, z uwagi na zabytkowy charakter budynków. Kamienica przy ul. Biskupiej 17 pochodzi z końca XIX wieku.
 

W oparciu o program prac konserwatorskich, odrestaurowaliśmy oraz odtworzyliśmy wiele detali architektonicznych. Są to między innymi: elementy schodów, niektóre z drzwi czy elementy dekoracyjne, takie jak, np., lastryko na klatce schodowej.

Ziemowit Borowczak / dyrektor Gdańskich Nieruchomości

Wcześniej lokale miały wspólne WC na klatce schodowej. Teraz każdy z nich ma własną łazienkę. Powierzchnie mieszkań to przedział między 40 a 70 m2. Do każdego lokalu przypisana jest komórka lokatorska o powierzchni ok. 2 m2. Nie zabrakło też nowoczesnych rozwiązań, takich jak Building Management System, czyli system pozwalający na zdalny odczyt poszczególnych mediów, kontrolujący parametry pracy urządzeń.

Koszt zrealizowanej inwestycji to ponad 4 mln złotych, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Jakie prace obejmuje te program?

To jednak nie koniec działań w ramach programu rewitalizacji tej dzielnicy. Obecnie trwają prace w kolejnych 11 gminnych kamienicach. Budynki przechodzą remonty w oparciu o indywidualny program prac konserwatorskich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Księga dr Wolfa na Biskupiej Górce, czyli kolejne święto ulicy

Jak podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Program Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu to skomplikowany oraz wieloetapowy proces, który obejmuje przedsięwzięcia realizowane przez Gdańskie Nieruchomości, ale również remonty prowadzone przez działające na tym terenie wspólnoty.

– Aż 35 wspólnot mieszkaniowych, m.in. z ulic Biskupiej i Na Stoku, remontuje części wspólne swoich budynków: elewacje, klatki schodowe i dachy, wykonuje także izolację pionową i poziomą – mówił wiceprezydent Grzelak. – Dzięki gminnemu programowi rewitalizacji otrzymują one dofinansowanie.

PRZECZYTAJ TEŻ: To będzie najtrudniejsza z gdańskich rewitalizacji

Remont gminnych kamienic to także szereg inwestycji drogowych i infrastrukturalnych, w które zaangażowana jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Działania w tym zakresie przejdą ulice:

  • Salwator,
  • Biskupia,
  • Zaroślak
  • i Na Stoku.

Wraz z nową nawierzchnią z kostki pojawią się także stylizowane oświetlenie i ławki. Prowadzone działania dotyczyć będą również przebudowy sieci podziemnych, m.in. wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, a także wykonania kanalizacji deszczowej. Przebudowana zostanie też sieć gazowa. Dodatkowo zasadzone zostaną nowe rośliny.

Małgorzata Polan, zastępca dyrektora ds. inwestycji liniowych DRMG podkreśliła, że największy postęp prac jest na ul. Zaroślak, gdzie wybudowano kanalizację deszczową, przebudowano sieć wodociągową i gazową. Zaawansowane prace sieciowe trwają również na ul. Na Stoku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie rewitalizacja Biskupiej Górki. Rusza przetarg na przebudowę czterech ulic

– Wykonawca przystąpił również do układania nowej nawierzchni chodników i jezdni na ulicach Na Stoku i Zaroślak – dodała Małgorzata Polan.

Zastępca prezydenta Gdańska zauważył, że rewitalizacja Biskupiej Górki to wyjątkowo skomplikowana inwestycja pod względem logistycznym.

– Na żadnym z wcześniej rewitalizowanych obszarów nie byliśmy na tak skupionym terenie – podkreślał Piotr Grzelak. – Mamy tu bardzo wąskie ulice, zabudowę pierzejową różnych kamienic, których zaplecze budowy czasem bardzo utrudnia prowadzenie robót drogowych. Dlatego bardzo chciałbym podziękować mieszkańcom za cierpliwość.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wybrano projekt rzeźby Brunona Zwarry, która stanie przy ul. Biskupiej w Gdańsku

Wartość przeprowadzanej w Gdańsku rewitalizacji to 194 mln złotych. Inwestycje w znacznym stopniu wsparły środki z Unii Europejskiej, które pokryły około 85 proc. wydatków kwalifikowanych, tj. około 79 mln złotych. Całkowita wartość projektu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu opiewa na 93 mln złotych.

Łącznie Gdańskie Nieruchomości do gruntownej przebudowy wyznaczyły 13 kamienic na Biskupiej Górce (budynki przy ul. Biskupiej 8A, 11, 17 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 35, 39 i 40, przy ul. Rogaczewskiego 45 oraz przy ul. Salwator 7).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama