Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Słupsk: Nielegalnie sprowadzali z Niemiec wraki aut. Kara do 12 lat więzienia i 1 mln zł

Samochody wycofane z eksploatacji z terenu Niemiec trafiają nielegalnie na jedną z działek w powiecie słupskim – takie ustalenia inspektorów zwalczających przestępczość środowiskową potwierdził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Efektem „transgranicznego przemieszczania” wraków mogą być więzienie oraz kara w wysokości do 1 miliona złotych, a kolejna – potencjalnie równie wysoka – grozić może za przetwarzanie ich bez zezwolenia.
Wykryty przypadek nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji
Wykryty „przypadek nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji” w Słupsku

Autor: WIOŚ Gdańsk

W powiecie słupskim nielegalnie sprowadzali wraki aut. Nawet 1 mln zł kary

– Inspektorzy Działu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Delegatury w Słupsku w wyniku wcześniej przeprowadzonych działań operacyjno-rozpoznawczych ustalili, że na teren powiatu słupskiego mogą być nielegalnie przemieszczane odpady w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji z terenu Niemiec. Czynności przeprowadzone wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Słupsku potwierdziły powyższe podejrzenia – na wytypowanym terenie prowadzono proceder przestępczy – poinformowali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Martwe ryby w Parku Reagana w Gdańsku. Powód? Za mało tlenu w wodzie

Sytuacja fachowo określana jako „wykryty przypadek nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji” dla osób odpowiedzialnych za import niemieckich wraków oznaczać będzie nie tylko konieczność uprzątnięcia działki, ale również poważne kłopoty prawne. Kodeks karny za podobne przestępstwa przewiduje bowiem karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TEŻ: GIOŚ uchylił milionową karę dla zakładu w Szadółkach

Dodatkowo odbiorcom odpadów, przywiezionych nielegalnie, bez dokonania zgłoszenia, grozi kara pieniężna w wysokości od 10 tysięcy do 1 mln zł. Kolejnej kary pieniężnej, nawet w wymienionej górnej granicy, osoby sprowadzające złom spodziewać się mogą również za naruszenia przepisów w zakresie gospodarki odpadami, w tym przetwarzanie odpadów bez zezwolenia.

Jak wskazuje gdański WIOŚ, na podstawie poczynionych ustaleń, inspektorzy wszczęli i prowadzą czynności kontrolne także wobec innego podmiotu powiązanego ze sprawą.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama