Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

82. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Za nami trójmiejskie uroczystości

82 lata temu, 14 lutego 1942 r., powstała Armia Krajowa. Każdego roku trójmiejscy kombatanci, samorządowcy oraz uczniowie oddają hołd żołnierzom AK i przypominają ich bohaterskie czyny.
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej, uroczystości w Gdyni

Autor: Magdalena Czernek | UM Gdynia

82. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Powstała 14 lutego 1942 r.

Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 r. utworzono formację, która stała się zakonspirowanymi siłami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego. Armia Krajowa kontynuowała tradycje Służby Zwycięstwu Polski (SPZ) oraz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). W 1944 r. liczyła ponad 350 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

82. rocznica utworzenia AK. Trójmiejskie uroczystości rocznicowe

Sopot

Sopockie uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem AK w Parku im. Sanitariuszki Inki. Złoty Krzyż 80-lecia powołania AK otrzymała Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu.

– Bardzo dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie. To dla mnie bardzo ważne. Chciałabym zadedykować je mojemu ojcu, który był w Powstaniu Warszawskim, a jego opowieści z tamtego czasu wypełniały moje dzieciństwo – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, odbierając medal. – Mówimy, że trzeba być wiernym zasadom. Wtedy, podczas II wojny światowej, za tę wierność często płaciło się życiem. Bardzo dziękuję kombatantom za to, że mówią o tych wartościach młodemu pokoleniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zabytki związane z Armią Krajową zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Gdynia

W Gdyni samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej i lokalnych stowarzyszeń, a także uczniowie oraz nauczyciele spotkali się pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Zebranych gości witał Jerzy Grzywacz, żołnierz AK i prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który przypomniał, jak ważna jest pamięć historyczna.

– Konspiracyjne wojsko polskie powstało już 27 września 1939 roku – na dzień przed poddaniem się Warszawy. AK nosiła na początku inną nazwę i dopiero 14 lutego 1942 roku przybrała miano Armii Krajowej. Miała ona bronić naszych obywateli przed zakusami armii hitlerowskiej, ale trzeba pamiętać, że Polska miała dwóch wrogów. Drugim był Związek Sowiecki – mówił kombatant.

PRZECZYTAJ TEŻ: 81. rocznica powstania Armii Krajowej. Kwatera Akowska pokryła się zniczami
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej, uroczystości w Gdyni

Gdańsk

W Gdańsku rocznica utworzenia Armii Krajowej od lat podkreślana jest akcją Światło dla Bohaterów, podczas której zapalone zostają znicze na Kwaterze AK na Cmentarzu Łostowickim. W tegorocznym wydarzeniu wzięli udział: Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, przedstawiciele lokalnych organizacji patriotycznych, harcerze, uczniowie gdańskich szkół, pasjonaci historii oraz gdańszczanki i gdańszczanie, którym bliski jest etos Armii Krajowej.

– Armia Krajowa to nasze bezcenne dziedzictwo. Zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się straszliwa, wyniszczająca wojna. Rocznica powołania AK to szczególna okazja, by przypomnieć wielki heroizm i zaangażowanie żołnierzy naszej podziemnej armii. Łączy nas pamięć o tych ludziach i ich historia. Dzięki temu przeszłość staje się żywa, przemawia do nas i porusza – mówił Piotr Kryszewski.

PRZECZYTAJ TEŻ: 80. rocznica przemianowania ZWZ na AK. W Gdańsku złożono kwiaty
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej, uroczystości w Gdańsku

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka