Pomorski Kurator Oświaty. Dwóch kandydatów na stanowisko
Konkurs na stanowisko pomorskiego kuratora oświaty ogłoszono kilka tygodni po odwołaniu ze stanowiska Małgorzaty Bielang - była to jedna z pierwszych kadrowych decyzji nowej ministry edukacji.
- Do 15 lutego, gdy upływał czas zgłaszania kandydatur, do konkursu zgłosiły się dwie osoby – mówi Natalia Glińska-Jackowska, rzecznik prasowy wojewody pomorskiej.
22 grudnia jej obowiązki szefowa MEN powierzyła Grzegorzowi Krygerowi, który od początku deklarował, ze wystartuje w konkursie na stanowisko pomorskiego kuratora oświaty.
Komisja konkursowa, która zbierze się 28 lutego, będzie oceniała dwie kandydatury – Grzegorza Krygera i Pawła Trawickiego. Obaj mają doświadczenie jako nauczyciele.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pomorze ma nowego kuratora oświaty. Grzegorz Kryger zastąpił Małgorzatę Bielang
Paweł Trawicki jest ekonomistą i politologiem, pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od czterech lat jest także nauczycielem WOS w I LO w Gdańsku.
- Uważam, że po tym, co działo się w ostatnich latach, pomorskiej oświacie potrzebne jest nowe otwarcie – mówi, pytany o to, dlaczego kandyduje na stanowisko kuratora. - Potrzebne są nie tylko powrót do promowania idei tolerancji, budowania otwartych postaw wobec integracji, czy do edukacji regionalnej. Chciałbym też postawić na umiejętność praktycznego stosowania najnowszych osiągnięć technologicznych, w tym sztucznej inteligencji, jako doskonałych narzędzi uzupełniających uczenie.
Jednak - jak mówi – dokładne koncepcje i plany pracy kuratorium przedstawi w rozmowie z komisją konkursową.
Grzegorz Kryger, który obecnie pełni obowiązki pomorskiego kuratora oświaty, z wykształcenia jest historykiem, wcześniej był dyrektorem gdańskiej Szkoły Podstawowej nr 86, a od 2016 r. dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdańska.
- Kuratorium powinno być instytucją ekspercką – mówił w rozmowie z „Zawsze Pomorze”. - Mają tu pracować eksperci najlepsi w swoich dziedzinach, którzy są wsparciem dla szkół, pomagają poruszać się w przepisach, prowadzić na co dzień szkołę. Kuratorium jako organ nadzorczy jest potrzebny dyrektorom wtedy, gdy jest problem. Kiedy nie ma problemu, szkoła sobie poradzi. (…) A najważniejsze jest to, co cały czas podkreślam: autonomia, współpraca, prawa dziecka.
CZYTAJ TEŻ: Grzegorz Kryger: Kuratorium ma wspomagać szkoły, a nie zastraszać
Dwóch kandydatów na stanowisko pomorskiego kuratora oświaty to niewiele w porównaniu z innymi województwami – np. w Wielkopolsce do konkursu stanęło dziesięć osób, a w Małopolsce – osiem.
Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez wojewodę. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele ministra edukacji, przedstawiciele wojewody i organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli. Komisja konkursowa wybiera kuratora oświaty w tajnym głosowaniu po formalnej i merytorycznej ocenie kandydatów.
Napisz komentarz
Komentarze