Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pies będzie jeździł koleją za darmo. A co z niepełnosprawnymi?

Od 15 marca właściciele czworonogów nie będą musieli kupować biletów dla swoich pupili. Taką decyzję podjął Urząd Marszałkowski. Niestety, za darmo nie mogą jeździć chociażby osoby z niepełnosprawnościami.
Pies będzie jeździł koleją za darmo. A co z niepełnosprawnymi?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Darmowe przewozy SKM dla psów

Od 15 marca w Taryfie Pomorskiej, obowiązującej w pociągach POLREGIO i PKP SKM kursujących na terenie województwa pomorskiego wprowadzony zostanie bezpłatny przewóz psów.

- Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale często także przewodnik, wsparcie lub ogromna pomoc w pracy. Zdarza się że towarzyszy swojemu opiekunowi każdego dnia. Dlatego, odpowiadając na liczne głosy mieszkańców, postanowiliśmy znieść opłaty dla czworonogów – informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Podczas podróży komunikacją pies musi być odpowiednio zabezpieczony, a jego opiekun powinien mieć przy sobie aktualne świadectwo szczepień czworonoga.

A co z niepełnosprawnymi?

Mieszkańcy zwrócili jednak szybko uwagę, że o ile ta decyzje to świetny ruch, to szkoda, że za darmo nie mogą podróżować osoby z niepełnosprawnościami.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Michał Piotrowski zauważa jednak, iż na pewno wiele osób czy grup chciałoby mieć darmowy przejazd, ale nie uda się w tej kwestii zadowolić wszystkich.

- Jeśli ktoś wyciąga z rękawa taki zarzut, to jest to czysta demagogia. Warto podkreślić że osoby z niepełnosprawnościami korzystają z ustawowej ulgi rzędu 80-90 procent. Natomiast w przypadku ulgi dla czworonogów zwrócili się do pomorskiego samorządu właściciele psów, którzy często sami korzystają z biletów ulgowych, a za psa muszą płacić pełną stawkę. Dlatego się do ich prośby przychyliliśmy – mówi Michał Piotrowski.

Nadal też za przewóz kota i innych małych zwierząt nie trzeba płacić, pod warunkiem , że są one przewożone w specjalnym transporterze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka