Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. Uroczystości na Pomorzu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono w piątek, 1 marca w całym kraju, także na Pomorzu. To państwowe święto, ustanowione w roku 2011, ma honorować żołnierzy i bojowników niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Przez dziesiątki lat pamięć o tych ludziach trwała jedynie w umysłach Polaków. Oficjalne źródła nie wspominały o żołnierzach wyklętych bądź określały ich jako bandytów. Nieznane były nawet miejsca pochówku ich ciał. W dzień Żołnierzy Niezłomnych kwiaty złożono w wielu miejscach, także na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnerzy Wyklętych 2024, Gdańsk
Danuta Siedzikówna i Feliks Selmanowicz zostali straceni w Gdańsku. Przez wiele lat miejsce pochowania ich zwłok pozostawało nieznane

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony od 2011 roku

Wiązanki kwiatów składano w piątek, 1 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zwanych także często Żołnierzami Niezłomnymi – w wielu miejscowościach Pomorza: pod pomnikami, obeliskami, tablicami pamiątkowymi, przed mogiłami straconych przez komunistyczne władze. Zapalano znicze. Przykładem Gdańsk, gdzie każdego roku przedstawiciele samorządu oddają hołd Żołnierzom Wyklętym przed grobami Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Marsz Młodzieży Wszechopolskiej w przededniu Dnia Żołnierzy Wyklętych

Pomorze jest w historii polskiego podziemia antykomunistycznego regionem szczególnym. Zaraz po przejściu frontu pojawiły się tu liczne oddziały przenikające z Podlasia, Wileńszczyzny oraz innych stron kraju. Toczyły walki z oddziałami MO i UB. Na Powiślu, Kociewiu czy Kaszubach wielokrotnie odnosiły sukcesy, lecz obławy zaciskały się coraz bardziej. Bojownicy wpadali w ręce władz. Byli poddawani torturom, skazywani na śmierć w procesach noszących wszelkie znamiona zbrodni sądowych. Ponieważ pamięć o nich miała zostać wykorzeniona ze społecznej świadomości, szczątki straconych zakopywano w ukrytych miejscach. Wielu nie udało się odnaleźć do dziś.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono 1 marca, ponieważ w roku 1951 tego właśnie dnia w więzieniu Warszawa-Mokotów rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Podobnych symboli jest więcej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. Biegi na Pomorzu

Oprócz uroczystości w miejscach pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w trakcie najbliższego weekendu odbędzie się wiele imprez kulturalnych i zawodów sportowych z nimi związanych. W Sopocie, na przykład, już w sobotę, 2 marca w samo południe wystartuje Bieg im. Inki na dystansie 2024 m oraz 5 km, ze startem u podnóża Łysej Góry.

PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Inka”, „Zagończyk” wciąż żywi w pamięci współczesnych

Wiele środowisk sportowych organizuje także Biegi Tropem Wilczym na symbolicznym dystansie 1963 m – bowiem w roku 1963 poległ w walce Józef Franczak ps. Lalek, uważany za ostatniego z partyzantów podziemia antykomunistycznego walczącego z bronią w ręku. Biegacze wyruszą na trasy m.in. w Tczewie, Dzierzgoniu, Rumi oraz Redzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama