Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Kaliskie Centrum Historyczno–Edukacyjne w finale konkursu architektonicznego

Gmina Kaliska została nominowana do finału tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Pod osąd kapituły konkursowej oddana została "Budowa Kaliskiego Centrum Historyczno–Edukacyjnego".

Autor: UG Kaliska

Ogólnopolski Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku odbywa się już po raz 28. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współudziale Związku Powiatów Polskich Polskiej Izby Budownictwa.

Do konkursu można było zgłaszać budynki i obiekty, których modernizacje, bądź budowy zakończą się do końca I kwartału 2024 r. Organizatorzy za cel stawiają sobie wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych „modernizacji” oraz „nowych obiektów” wyróżniających się szczególnymi walorami. Wśród zgłoszeń, które już oddane zostały pod osąd Kapituły i uzyskały "promocję" do finału konkursu, znalazła się Budowa Kaliskiego Centrum Historyczno – Edukacyjnego w Kaliskach. Inwestorem tego obiektu jest Gmina Kaliska. Budowa została zakończona w drugim półroczu 2023 roku. To jedna z większych inwestycji zrealizowanych w gminie Kaliska.

ZOBACZ TEŻ: Fasada Roku 2023. Mural szkoły sportowej w Gdyni doceniony

- Centrum Historyczno – Edukacyjne jest połączone przedszkolem – mówi Sławomir Janicki, wójt gminy Kaliska. - W obiekcie są dwa oddziały przedszkolne połączone łącznikiem ze starym przedszkolem. Przy okazji powstało centrum, w który będą także seniorzy, harcerze, czy też inne grup mieszkańców, które mogą korzystać z tego obiektu w godzinach popołudniowych. Początkowo myśleliśmy głównie o seniorach, ale potem pojawił się pomysł, aby rozszerzyć zakres działalności dla Centrum. Mamy już eden klub seniora i punkt w nowo powstałym obiekcie miał być pewnego rodzaju uzupełnieniem dla tego już funkcjonującego. Mamy więcej różnych grup, które nie mają gdzie się spotykać, a w Gminnym Ośrodku Kultury nie mamy tyle sal. Stąd nasz pomysł ewoluował, aby stworzyć takie miejsce dla wszystkich zainteresowanych - dodał wójt.

- Oczywiście potem trzeba było nanieść poprawki – wyjaśnia Sławomir Janicki. - Projekt miał już 5 lat i trzeba było go dostosować do aktualnie obowiązujących przepisów. Upłynęło tyle czasu ze względu, że szukaliśmy wsparcia finansowego dla tej inwestycji. Zmieniły się warunki co do pomieszczeń dla najmłodszych.

Z Polskiego Ładu gmina Kaliska uzyskała wsparcie finansowe w formie promesy inwestycyjnej w wysokości 4 250 000 zł. Całkowita wartość inwestycji to 5 066 520 zł. Budynek składa się z dwóch części: przedszkolna, w której znajdują się dwie sale dla grup po 25 dzieci, szatnia, dwie toalety, pokój dyrektora oraz części historycznej, w której znajdują się: wiatrołap, korytarze, zaplecze techniczne, sala zajęć manualnych, szatnia, internetowe centrum edukacyjne, toalety, aneks kuchenny, pomieszczenie gospodarcze, sala wystawowo-historyczna oraz sala projekcyjna. Zadbano także o teren wokół Centrum. Powstał parking z oświetleniem, chodniki. Utwardzono także ten teren oraz zadbano o zieleń.

CZYTAJ TEŻ: Remont gdańskiego Żurawia na finiszu. Po wystawie oprowadzi Hans Kross

Kaliskie Centrum Historyczno-Edukacyjne zostało skomunikowane z istniejącym przedszkolem, tworząc kompleksowe miejsce spełniające funkcje edukacyjne, historyczne i kulturalne z myślą o najmłodszych dzieciach oraz osobach starszych. Centrum ma za zadanie kompleksowy rozwój i poprawę jakości życia dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Jego powstanie, zdaniem władz giny, przyczyniło się do umacniania i rozwijania potencjału obszaru gminy jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego do życia, przy jednoczesnym zapewnieniu przestrzeni do wolnego czasu, rekreacji i aktywnego wypoczynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama