Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa inwestycja i remont elewacji frontowej z bonusem

W ramach pomocy de minimis właściciele nieruchomości w Starogardzie Gdańskim mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku na okres do 5 lat. Warunkiem jest nowa inwestycja lub remont elewacji frontowej budynku.
Nowa inwestycja i remont elewacji frontowej z bonusem

Autor: Magdalena Dalecka

Tak ważne, dla mieszkańców stolicy Kociewia, kwestie omawiali i jednomyślnie uchwalili radni na ostatniej sesji Rada Miasta Starogard Gdański. Jak podkreślają, celem podjętych działań jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do nowych inwestycji oraz podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy. 

- Właściciele budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, które powstały w wyniku nowej inwestycji, mogą ubiegać się o pomoc de minimis – wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - To oznacza, że mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości na okres 5 lat. Do końca 2023 roku okres zwolnienia z podatku od nieruchomości nie przekraczał 24 miesięcy. 

Nowe korzystniejsze dla mieszkańców zasady ubiegania się o pomoc de minimis związane są z dostosowaniem lokalnego prawa do norm europejskich. Nowe zasady obowiązują do 2030 roku.

Radni podjęli uchwałę jednogłośnie (fot. Magdalena Dalecka)

Za nową inwestycję, zgodnie z podjętą uchwałą, uważa się inwestycję, która rozpoczęła się wraz z uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę, a zakończyła w terminie 36 miesięcy. Przy czym rok podatkowy liczony jest od 1 stycznia następującego po roku uprawomocnienia się pozwolenia na użytkowanie nowej inwestycji lub wydania informacji o niewnoszeniu sprzeciwu do zamiaru przystąpienia do użytkowania nowej inwestycji.

- Pod uwagę brane są wyłącznie inwestycje zrealizowane na terenie miasta Starogard Gdański – zaznacza Magdalena Dalecka. - Zwolnienie obejmuje tylko zwiększoną podstawę opodatkowania, powstałą wraz z nową inwestycją.

Nie tylko nowe inwestycje mieszkaniowe są uprzywilejowane. Podobną pomoc finansową mogą uzyskać właściciele budynków lub ich części, którzy wyremontują ich elewację frontową. W tym obwarowaniu mieszczą się także elewacje budynków przylegających do ulic, placów i innych terenów publicznych. 

- Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie budynków położonych w obszarze rewitalizacji lub wpisanych do gminnej ewidencji zabytków – dodaje rzeczniczka.

Jak to wygląda w praktyce? Właściciel po zakończeniu remontu może ubiegać się o zwolnienie z podatku do wysokości 50 procent poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia zwolnieniem. 

- Do takich kosztów zalicza się udokumentowane fakturami lub rachunkami nakłady poniesione na remont elewacji związane z robotami budowlanymi oraz zakupem materiałów budowlanych, niezbędnych do wykonania prac remontowych – wyjaśnia magistrat.

Podobnie, jak w przypadku nowych inwestycji mieszkaniowych, zwolnienie przysługuje podatnikowi na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy, liczonych od dnia 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym zakończono remont elewacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama