Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Cztery oferty na budowę naziemnego przejścia przy dworcu w Gdańsku

Cztery oferty wpłynęły na budowę nowego przejścia dla pieszych przy dworcu głównym PKP w Gdańsku. Prace mają potrwać przez nieco ponad pół roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powstanie ono jeszcze do końca tego roku. A kolejne nowe przejście przy ruchliwej ulicy zaplanowano zbudować również na granicy Zaspy i Wrzeszcza.
Przejście dla pieszych dworzec główny PKP Gdańsk
Wizualizacja przejścia naziemnego. Żółty kolor oznacza przejście dla pieszych, czerwony ścieżkę dla rowerzystów. Na fioletowo zaznaczono miejsce, gdzie rozbudowane zostaną istniejące przystanki tramwajowe

Autor: Piotr Wittman | grafika Jacek Szymański | gdansk.pl

Gdańsk: Przejście dla pieszych przy dworcu głównym. Cztery oferty

W ostatnich latach w Gdańsku powstały naziemne przejścia na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej czy też w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tym razem przejście zbudowane zostanie w okolicy dworca PKP Gdańsk Główny. Na zadanie to zabezpieczono w budżecie 13,8 mln zł i wszystkie cztery oferty, które wpłynęły, mieszczą się w tym zakresie. Trwa analiza złożonych ofert.

Budowa przejścia ma potrwać prawie siedem miesięcy (27 tygodni) od podpisania umowy, a odbiory mają trwać maksymalnie siedem tygodni od zakończenia prac. 

Przejście naziemne w okolicy dworca PKP będzie z sygnalizacją świetlną, a cykle i programy dostosowane zostaną do tych funkcjonujących przy pobliskim węźle Hucisko.

- Długość cyklu świateł będzie dostosowana tak, by piesi mogli przekroczyć na jednym sygnale zielonym obie jezdnie. Przejście zostanie także dopasowane do ruchu rowerzystów. Dla nich będą dedykowane sygnalizacja i oznakowanie. Obsługa ruchu rowerowego będzie znajdowała się po zewnętrznej stronie, czyli nie będzie kolidowała z pieszymi udającymi się na perony przystankowe – informuje oficjalny portal Gdańska. 

Z podobnego przejścia przy Bramie Wyżynnej w godzinach szczytu korzysta nawet 159 pieszych i rowerzystów na minutę.

Nowe przejście naziemne planowane jest również w tym miejscu na granicy Zaspy i Wrzeszcza
(fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska)

Dodajmy, że to kolejny przetarg na to zadanie. Ten, ogłoszony w zeszłym roku, został unieważniony m.in. z powodu przedłużających się uzgodnień m.in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i jego trzykrotnej opinii negatywnej w sprawie uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Teraz decyzję tę udało uzyskać 31 stycznia i na początku lutego ogłosić nowy przetarg. 

CZYTAJ TEŻ: Rusza przetarg na budowę naziemnego przejścia przy dworcu 

Nowe przejście dla pieszych i rowerzystów planowane jest również na granicy Zaspy i Wrzeszcza przy ruchliwej ulicy w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Hynka. Również ta “zebra” będzie wyposażona w sygnalizację świetlną. Piesi będą mogli wejść z przejścia bezpośrednio na peron tramwajowy. Teren ten zostanie dodatkowo oświetlony oraz odwodniony.

Do przetargu na realizację tej inwestycji stanęły dwie firmy. Obie oferty mieszczą się w zakładanym budżecie. Tu prace również mają potrwać blisko siedem miesięcy.

Ankieta: Budowa naziemnego przejścia przy dworcu PKP w Gdańsku to dobry pomysł?
Tak
35%   (18 głosów)
Nie
61%   (31 głosów)
Nie mam zdania
4%   (2 głosy)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MieszkaniecPołudnia 12.03.2024 10:38
Kto prosił o takie przejście? Kto w ogóle wpada na takie chore pomysły i czym się kieruje? Przecież tam już w godzinach popołudniowych są korki, ale nie, zróbmy przejście dla pieszych żeby korki sięgały od Oliwy po samą Orunię! Genialne!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama