Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Na Morenie posadzono Miejski Mikrolas. To już trzecia oaza zieleni

W gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo posadzono trzeci już Miejski Mikrolas. Na 200 m kwadratowych gdańszczanki i gdańszczanie posadzili 600 sadzonek lip, dębów, buków, wierzb, czeremchy, leszczyny, jabłoni, bzu i rokitnika - łącznie 40 gatunków roślin.

Autor: Dominik Paszliński/gdansk.pl

Leśne mikrosiedlisko powstało na terenie Piecek-Migowa

Nowe drzewka posadzono w pobliżu bloku ul. Zabłockiego 3.

- Cieszę się, że w kolejnej dzielnicy naszego miasta powstaje miejski mikrolas - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W naturze jest tak, że oprócz sadzenia drzew musimy także troszczyć się o bioróżnorodność, ponieważ jedne gatunki wypierają inne. Ale dzięki temu, że posadzimy różne gatunki drzew i krzewów, to będzie tu jak w lesie. To wyjątkowo integracyjne wydarzenie dla mieszkańców Piecek-Migowa, którzy też muszą pamiętać by o tą zieleń tutaj zadbać.

600 sadzonek na zaledwie 200 m kw. oznacza, że Miejski Mikrolas został posadzony bardzo gęsto i zgodnie z metodą sadzenia lasów opracowaną przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Naukowiec opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Jedną z głównych jej cech jest przygotowanie gleby. W gdańskim mikrolesie gleba została przygotowana z wykorzystaniem Czarnego Złota Ogrodników. To polepszacz gleby tzw. kompost (zarejestrowany pod nazwą “SK 9”), który wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Jak zapewnia producent, środek może być stosowany w uprawie polowej roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na trawniki i do rekultywacji gleb zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Polepszacz gleby ma certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pomysłodawcy mikrolasu zaznaczają, że duża liczba gatunków związana jest z przekształceniem siedlisk przyrodniczych w miastach i rolą mikrolasów w ochronie bioróżnorodności. Każdy gdański mikrolas różni się doborem sadzonych roślin. W tym nowo posadzonym na Pieckach-Migowie charakterystyczne jest, że są tu takie gatunki drzew, jak: lipa drobnolistna i szerokolistna, 2 gatunki dębów, 3 gatunki jarzębów (w tym jarząb szwedzki i brekinia) czy zimozielonego cisa, który historycznie był ważnym gatunkiem lasotwórczym, a w miastach ma znaczenie w pochłanianiu pyłów (walka ze smogiem). W mikrolesie rosnąć będą także drzewka owocowe leśne, jak czeremcha pospolita, dzika jabłoń czy dzika grusza zwana „ulęgałką” oraz liczne krzewy porzeczki czerwonej i alpejskiej, bzu koralowego, rokitnika pospolitego czy odpornej na suszę wierzby purpurowej.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Rośnie kolejny Miejski Mikrolas. Tym razem na Jasieniu

Co bardzo ważne Miejskie Mikrolasy rosną 1,5-2 x szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie. To jedna z wielu korzyści sadzenia taką metodą lasu. Niewątpliwe zalety to także: samoregulacja i bezobsługowość (już po 3 latach od posadzenia), magazynowanie wody, ochrona przed hasałem, wspieranie lokalnej bioróżnorodności, pochłanianie pyłów i filtrowanie powietrza, redukuje hałas, a przede wszystkim zapewnia trwałość pomimo zmieniających się warunków środowiskowo-klimatycznych miast. To prawdziwe oazy zieleni w zabudowanych miastach. Mikrolas stanowi też cenną, nową ostoję dla miejskiej bioróżnorodności, w tym bogatego świata zwierząt, z którymi współdzielimy wiele przestrzeni w miastach. Znajdą tu schronienie m.in. ptaki śpiewające, zapylacze, płazy czy jeże.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama