Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

„Album Tczewski”. Historia Tczewa zdjęciami pisana

Ukazała się kolejna publikacja Józefa Golickiego "Album Tczewski. Fotografie po 1945 roku - 8", który dzięki starym fotografiom pokazuje historię Tczewa i jego mieszkańców.

Autor: Jacek Cherek

Historia Tczewa na zdjęciach

Cały proces twórczy od pomysłu, przez gromadzenie zdjęć, rycin i dokumentów, weryfikacje w różnych źródłach, a także opracowanie tekstu, korekta i druk są zasługą tczewianina. Józefa Golickiego śmiało można określić kronikarzem miasta i jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Ratuje od zapomnienia to co jest istotą świadomości, tożsamości tczewian – ich wspomnienia. Dociera do osób, które są cennym źródłem wiedzy o minionych czasach. O wydarzeniach tych miejskich i prywatnych pokazujących, jak dawniej żyło się w Tczewie.

Józef Golicki jest autorem, m.in. cyklu publikacji „Album Tczewski. Fotografie do 1945 roku” i „ Album Tczewski. Fotografie po 1945 roku”. Łącznie z nowo wydanym albumem to już 14 książek. W ciągu ponad 30 lat zgromadził już kilkanaście tysięcy zdjęć. Wszystkie zostały zdigitalizowane i stanowią bogatą bazę do kolejnych publikacji.

CZYTAJ TEŻ: „Człuchowianie”. Powstał album o mieszkańcach

Album Tczewski jest swego rodzaju pamiętnikiem z fotografiami mieszkańców Tczewa. 

- Może w nim znaleźć się każdy, bo wszyscy mają mniejszy lub większy wpływ na dzieje, historię naszego miasta – mówi Józef Golicki. - Często publikowane w Albumie materiały są jedynym śladem po wielu naszych bliskich. Po tych, którzy byli z nami jeszcze wczoraj i po tych, których pożegnaliśmy wiele lat temu. Książka – pamiętnik próbuje ochronić od zapomnienia, ocalić pamięć o naszych przodkach i pozostawić potomnym to wszystko, co świadczy o tożsamości miasta jako niepowtarzalnej wspólnocie ludzi, idei i zdarzeń. 

150 zdjęć Tczewa i mieszkańców

Nowo wydana publikacja zawiera około 150 fotografii miasta i jego mieszkańców. Każde zdjęcie jest podpisane. Posiada krótki lub bardziej obszerny opis. Warto przypomnieć, że książki z cyklu "Album Tczewski. Fotografie do 1945 roku" i z serii "Album Tczewski. Fotografie po 1945 roku" ukazują się od 10 lat. Są one wspólnym sztambuchem wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców Tczewa. Autor dotychczas opublikował w nich prawie 3000 zdjęć rodzinnych, pokazujących różne fragmenty miasta, aktywność mieszkańców w sferze gospodarki, kultury, sportu, religii, a także działalność przedszkoli, szkół i różnych organizacji.

Album można nabyć, m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jarosława Dąbrowskiego. Krzysztof Korda, dyrektor MBP w Tczewie podkreśla, że jest pełen uznania dla efektów działalności Józefa Golickiego

- Jestem pełen uznania i staranności wydania książki przez Józefa Golickiego – mówi Krzysztof Korda. - Już od ponad 20 lat zajmuje się wydawaniem książek w Tczewie. Józef Golicki umie „zarazić” ludzi historią miasta, umie ją spopularyzować. Ja też jestem historykiem, ale nie zawsze umiem napisać historię. Nie każdy potrafi „trafić” z nią do ludzi. Józef Golicki przez to wyszukiwanie zdjęć, pocztówek, pamiątek rodzinnych, po pierwsze popularyzuje historię Tczewa, ale z drugiej strony widać też jaki jest jego fenomen pracy. Zwłaszcza na promocjach jego książek. Pan Golicki oczywiście korzysta ze zbiorów instytucji publicznych – muzeów, bibliotek, ale przede wszystkim ich wartością jest to, że on dociera do domów, do ludzi, którzy otwierają swoje albumy, dzielą się swoimi zbiorami nikomu nieznanymi. Dzięki tym zdjęciom rodzinnym poznajemy historię tej rodziny, ale przede wszystkim możemy poznać historię danego budynku, którego zdjęcia czasem nigdzie się nie zachowało.

Krzysztof Korda jest pełen uznania również jeśli chodzi o działalność wydawniczą.

- Jest dużo wydawnictw regionalnych, wydawców, a pan Józef, jako osoba prywatna, od wielu lat stara się wydawać książki swoim nakładem – podkreśla. - Sam historyk, autor i wydawca, wiem jak trudno jest obecnie wydać książkę. Podziwiam jego zaangażowanie i pasję historyczną – puentuje Krzysztof Korda.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama