Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk w 3D. Tak zmieniał się po wojnie

Niezwykła wystawa „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” do końca kwietnia jest dostępna dla zwiedzających na Targu Węglowym, między Bramą Wyżynną a Katownią. Prezentuje na fotografiach Gdańsk zniszczony po wojnie i ten współczesny. Różnice można zobaczyć dzięki technice 3D.
Gdańsk w 3D, wystawa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańsk w 3D. Wystawa „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony”

Wernisaż wystawy „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” odbył się w środę, 27 marca w samo południe. Termin wydarzenia nie był przypadkowy – to w tych dniach w 1945 roku miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Armię Czerwoną. Właśnie historię Gdańska, jego destrukcji i odbudowy, można obejrzeć na prezentacji przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Gdańsk w 3D, wystawa, 2024

Autorami wystawy są Karolina Masłowska i Artur Chomicz, którzy współpracowali z Krzysztofem Drażą. Projekt graficzny ekspozycji jest zasługą EuroDesign Gdańsk. Współczesne fotografie wykonał Dominik Kulaszewicz.

– Wystawa, którą dzisiaj otwieramy, to wyraz z jednej strony naszej miłości do Gdańska, chęci utrwalania jego lokalnej, wielowiekowej tradycji, również w wymiarze materialnym, ale z drugiej strony jest to wystawa gorzka, bo pokazująca, ile II wojna światowa przyniosła zniszczeń, w tym bardzo ważnych dla nas w obszarze kultury – mówił dr Marek Szypaniak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. – Ten wielki wysiłek związany z odbudową Gdańska ze zniszczeń miał swój głęboki sens.

Przedstawiciel IPN podkreślił, że wiosna 1945 roku nie przyniosła Polsce wolności i oczekiwanej niepodległości. Wojska sowieckie traktowały Gdańsk jako miasto podbite, czego rezultatem były ogromne zniszczenia materialne.

– Ta wystawa pokazuje, jak głęboko te zniszczenia sięgały – podkreślał dr Marek Szymianiak. – Szacuje się, że dziewięćdziesiąt procent zabudowy miejskiej w centrum uległo zniszczeniu.

Gdańsk w 3D. Co można zobaczyć na wystawie?

Wystawa prezentuje obiekty nierozerwalnie związane z okresem największej świetności Gdańska, kiedy pozostawał on w granicach I Rzeczypospolitej, m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielką Zbrojownię czy Zieloną Bramę. Ukazano także zabytki unikatowe na światową skalę, takie jak Wielki Młyn, bazylikę Mariacką czy Bramę Żuraw.

Na ekspozycji pokazano również już nieistniejące gmachy hoteli Danziger Hof i Continental, oraz niedawno odrestaurowany dworzec kolejowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka