Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Skry Ormuzdowe za rok 2023 w rękach laureatów

Skry Ormuzdowe – nagrody przyznawane od 39 lat przez kolegium redakcyjne oraz zespół redakcyjny „Pomeranii”, wręczono w piątkowy wieczór, 12 kwietnia, w gdańskim Ratuszu Staromiejskim. To wyróżnienie za rok 2023. Przyznano ponadto Stypendium im. Izabeli Trojanowskiej na rok 2024.
Skry Ormuzdowe

Autor: Pomerania

Skry Ormuzdowe. Co to za nagroda?

Współtwórca „Pomeranii”, ówczesny redaktor naczelny Wojciech Kiedrowski, tak przedstawiał Skry Ormuzdowe w roku 1985: 

„Nie ma to być wyróżnienie dla ludzi uznanych, za te wytwory umysłu i rąk, które powszechnie przyjmowane są za wielkie, znaczące. Zespół i kolegium redakcji „Pomeranii” chce wyróżniać osoby dotąd niewyróżniane, dokonujące czegoś ważnego, niekiedy tylko dla najbliższego otoczenia, lecz w swoich poczynaniach przezwyciężające zastane środowiskowe warunki, przezwyciężające często samych siebie. „Skra Ormuzdowa” rzadko więc trafiać będzie do środowisk uniwersyteckich, częściej do zacisznych pustkowi”.

Skry Ormuzdowe za rok 2023 przyznane. Lista laureatów

Kolegium redakcyjne oraz zespół „Pomeranii” 21 marca dokonały wyboru laureatów. Kto znalazł się w tym zaszczytnym gronie? Przedstawiamy w kolejności alfabetycznej.

  • Małgorzata Bądkowska – etnodesignerka kaszubsko-pomorska, twórczyni setek projektów pielęgnujących wzornictwo kaszubskie, kociewskie i borowiackie od blisko półtorej dekady. Artysta-plastyk specjalizująca się w rzeźbie i grafice komputerowej. Właścicielka Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZËC. 
  • Marzena Borzyszkowska – nauczycielka języka kaszubskiego w Szkole Podstawowej w Swornegaciach i jednocześnie propagatorka kultury kaszubskiej w lokalnym środowisku. Od 2018 roku współprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej ,,Kaszuby”.   
  • Katarzyna Butowska – nauczycielka języka kaszubskiego w Kamienicy Szlacheckiej, w pierwszej placówce szkolnej w gminie Stężyca, która rozpoczęła naukę tego języka. Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”.
  • Michał Kargul – absolwent historii specjalizujący się w dziejach i kulturze Pomorza. Współzałożyciel Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie. Z jego inicjatywy do Spisu Powszechnego 2011 wprowadzono tożsamość regionalną kociewską.
  • Piotr Kowalewski – członek oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie. Od lat angażuje się w działania kaszubskie na terenie gminy Somonino i nie tylko. Jako przewodnik oprowadza turystów i promuje kulturę kaszubską. 
  • Justyna Pomierska – adiunkt w Zakładzie Polonistyki Stosowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, od 2015 roku członek Zarządu Instytutu Kaszubskiego (od 2021 roku pełni funkcję sekretarza) i Komisji Kaszubskiej przy Stacji Naukowej PAU w Gdańsku. Jest kierownikiem studiów podyplomowych „Nauczanie języka kaszubskiego”, współtwórczynią kierunku etnofilologia kaszubska (studia I stopnia na Wydziale Filologicznym UG), obecnie przewodnicząca rady programowej tego kierunku. 
  • Maria Ritz – bibliotekarka w Szkole Podstawowej im. Władysława Konefki w Starzynie. Od wielu lat przygotowuje kolejne roczniki uczniów do kaszubskich konkursów recytatorskich „Rodnô Mòwa” i „Bë nie zabëc mòwë starków”. 
  • Karolina Serkowska-Sieciechowska – nauczycielka języka kaszubskiego, poetka, pisarka. Zajmuje się również sztuką ludową i fotografiką.  Jest członkiem Rady Języka Kaszubskiego, Rady Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, „Zymkù”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz. Współprowadzi dziecięco-młodzieżowy zespół Czinda dô. Jest również instruktorką koła dziennikarskiego w Kartuskim Centrum Kultury. 

Stypendium im. Izabeli Trojanowskiej. Kto je otrzymał?

Stypendium im. Izabeli Trojanowskiej na rok 2024 otrzymała Ewa Nowicka. Pochodzi z Chojnic, naukę odbywała w Zalesiu i Brusach, studiowała w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Na rzecz kaszubskiej społeczności zaczęła działać aktywnie w klubie studenckim Pomorania, pracowała też w sekretariacie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz publikowała artykuły na łamach miesięcznika „Pomerania”. Od 2023 roku redaguje kaszubskojęzyczny program „Najô Tatczëzna”, który publikowany jest obecnie w serwisie YouTube.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama