Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Darmowa recepta na antykoncepcję. Jak ją uzyskać?

Antykoncepcja hormonalna w Polsce jest dostępna wyłącznie na receptę, którą może wystawić między innymi lekarz pierwszego kontaktu. W przychodni Medunit wystawienie e-recepty (konsultacja online) jest możliwe bez konieczności wychodzenia z domu. Usługa dostępna jest za darmo dla każdej osoby posiadającej ubezpieczenie zdrowotne.
Recepta antykoncepcja online

Autor: materiał prasowy

Czy darmowa recepta na antykoncepcję hormonalną jest dostępna dla każdego?

Darmowa recepta online jest dostępna dla wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, bez względu na adres zamieszkania.

Jaką antykoncepcję hormonalną wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji hormonalnej m.in. tabletki dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne. Lekarz ginekolog na podstawie wywiadu i badań w gabinecie lekarskim wykluczy przeciwwskazania zdrowotne i dobierze odpowiednią metodę antykoncepcji.

Jak zamówić konsultację z receptą na przyjmowane leki w Medunit?

Jeśli chcesz uzyskać receptę w formie elektronicznej, należy umówić się na konsultację online lub wizytę stacjonarną. Ponadto, za każdym razem, trzeba wypełnić kwestionariusz medyczny, którego treść zależy od leku, na który pacjent zgłasza zapotrzebowanie.

Posiadając aplikację Medunit, wystarczy się zalogować, a następnie kliknąć prośbę o wystawienie recepty. Po weryfikacji przez lekarza, wystawiona recepta dostępna jest w aplikacji oraz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Rejestrując się w aplikacji Medunit należy podać swoje dane osobowe (m.in. imię i nazwisko, numer PESEL). Rejestracja w aplikacji i złożenie deklaracji automatycznie zmienia docelową placówkę POZ na przychodnię Medunit.

Może się zdarzyć, że lekarz poprosi o dodatkową dokumentację medyczną (np. od lekarzy specjalistów), aby wystawić receptę na dany lek zgodnie ze wskazaniami.

Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych może wystawić lekarz rodzinny?

Lekarz w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej ma możliwość wystawienia e-recepty maksymalnie na 3 miesiące. Po tym czasie, jeśli pacjent chce otrzymać kolejną porcję leków, (przedłużyć e-receptę) musi skontaktować się z lekarzem, który ponownie oceni zasadności wystawienia recepty.

Jaki jest czas oczekiwania na wystawienie recepty online w Medunit?

W Medunit e-recepty są realizowane w ciągu 12 godzin roboczych. Czas wystawienia e-recepty zależy od dostępności lekarzy oraz liczby zamówień na leki. Recepty online są wystawiane także w weekendy.

Gdzie mogę odbierać e-recepty?

Wszystkie elektroniczne recepty wystawione podczas konsultacji online są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta. Logując się na konto pacjenta, możesz zaznaczyć, że chcesz otrzymywać powiadomienia o receptach za pomocą SMSa lub przez e-mail.

Ponadto dla pacjentów przychodni Medunit recepty online są dostępne po zalogowaniu w aplikacji.

Jak zrealizować e-receptę online?

Receptę online można zrealizować w każdej aptece. W tym celu należy podać numer PESEL oraz czterocyfrowy kod recepty. Jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta, możesz pokazać farmaceucie ekran telefonu z receptą w formie kodu QR - w przypadku realizacji recepty w ten sposób nie ma konieczności podawania numeru PESEL.

Recepta elektroniczna a tradycyjna recepta

Od 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiania recept za pośrednictwem internetu (recepty elektronicznej). Recepty papierowe są wystawiane w określonych wyjątkach (np. recepta transgeniczna) lub w przypadku awarii systemu.

Ile ważna jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne?

Przepisane leki (środki antykoncepcyjne) możesz zrealizować w dowolnej aptece w 30 dni od daty wystawienia recepty.

Czas, w którym możesz zrealizować e-receptę różni się w zależności od preparatu:

  • w przypadku antybiotyków recepta ważna jest 7 dni od daty wystawienia,
  • w przypadku recepty na preparaty immunologiczne - 120 dni.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama