Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wieża malborskiego ratusza skrywała kapsułę czasu

Ratusz na Starym Mieście w Malborku przechodzi wyczekiwany od wielu lat remont dachu. Wprawdzie cały obiekt wymaga intensywnych prac naprawczych i konserwatorskich, lecz samorząd miasta zaczyna od wymiany pokrycia dachowego, by powstrzymać przenikanie wilgoci. Z wieżyczki ratusza zdjęto zabytkowy wiatrowskaz pochodzący z 1686 roku oraz krzyż. Wewnątrz metalowej kuli stanowiącej podporę wiatrowskazu znajdowała się kapsuła czasu, która zostanie wkrótce otwarta w Muzeum Miasta Malborka.
Tomasz Agejczyk z malborską kapsułą czasu
Tomasz Agejczyk z malborską kapsułą czasu

Autor: Muzeum Miasta Malborka

Kapsuła czasu z malborskiego ratusza czeka na otwarcie

Ratusz Starego Miasta w Malborku jest jedynym zabytkowym obiektem w granicach dawnego miasta (poza terenem zamku) ocalałym po walkach Armii Czerwonej z obrońcami miasta w roku 1945. Ruiny kamienic na Starówce zostały rozebrane, pozyskaną cegłę wywieziono na odbudowę Warszawy i Gdańska. W miejscu dawnego Starego Miasta powstało osiedle mieszkaniowe, swego czasu noszące nazwę XX-lecia PRL, obecnie nazywa się ...Stare Miasto.

CZYTAJ TEŻ: Malbork: Miniatura zamku stała się turystyczną atrakcją

Powracając do ratusza - znajdujący się w gestii samorządu miasta obiekt długo czekał na niezbędny remont. Prace już są prowadzone, w ich ramach zdjęto z charakterystycznej wieżyczki na dachu ratusza metalowy wiatrowskaz pochodzący z 1686 roku, połączony z metalowym krzyżem. Ich podporą była duża kula.

- Wewnątrz kuli znajdowała się kapsułka czasu, najprawdopodobniej z 1901 roku kiedy to zakończono prace konserwacyjne po pożarze z 1899 roku. Pracami kierował Bernhard Schmid pod kierownictwem Conrada Steinbrechta. Warto w tym miejscu podkreślić, że na wiatrowskazie z 1686 roku zaznaczono rok konserwacji czyli 1901 oraz inicjały jednego z pracowników. Póki co nie wiemy co kryje wnętrze kapsuły, czekamy na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, po niej nastąpi oficjalne otwarcie w Muzeum Miasta Malborka - informuje Tomasz Agejczyk, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

Już pierwsze prace w ratuszu przyniosły jeszcze inne odkrycia - pod podłogą znaleziono kilkaset rozmaitych dokumentów pochodzących z lat 1854-1907. Obecnie są zabezpieczane i badane w malborskim muzeum. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama