Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Druga tura wyborów na spokojnie, ale z niewielką frekwencją

Frekwencja podczas drugiej tury wyborów samorządowych na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie powala. Ponowne wybory odbywają się w 41 gminach, w tym w Gdyni, Słupsku, Tczewie i Wejherowie. W województwie pomorskim na godz. 12 wynosiła zaledwie 12,21 proc. Średnia frekwencja w kraju to 12,93 proc. W regionie odnotowano jeden incydent związany z odbywającymi się wyborami.
Wybory samorządowe 2024. Druga tura
Trwa druga tura wyborów samorządowych. Na Pomorzu do rozstrzygnięcia jest 41 pojedynków

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Aktualizacja | godz. 18:00

Do godz. 17, na Pomorzu do urn poszło 32,74 proc. uprawnionych do głosowania. Najlepiej było w powiecie lęborskim - 51,09 proc., a najgorzej w Słupsku - 24,8 proc.

Wybory samorządowe 2024. Najchetniej głosują w Lęborku

Do głosowania uprawnionych jest 712 882 mieszkańców 41 gmin z województwa pomorskiego. Na godz. 12.00 wydano 87 052 karty. Największą frekwencję odnotowano w powiecie lęborskim – 20,69 proc. Do głosowania uprawnione są 2803 osoby. Na drugim miejsc plasuje się powiat sztumski z frekwencją 18,89 proc. Najmniejszym zainteresowaniem na razie cieszą się wybory w Słupsku, gdzie zagłosowało 9,03 proc. oraz w powiecie bytowskim z wynikiem 9, 81 proc. 

Nie obyło się bez zakłóceń.

- Policjanci z Gdyni otrzymali zgłoszenie, że dzisiaj rano (21 kwietnia) w jednej z gdyńskich Komisji Wyborczych doszło do zakłócenia pracy komisji przez jednego z jej członków – informuje sierż. szt. Piotr Pawłowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Mężczyzna był agresywny w stosunku do innych członków komisji w związku z czym poddano go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie z wynikiem 0,04mg/l. Mężczyzna został zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art 249 kk (zakłócanie przebiegu wyborów).

Jak wyjaśnił podczas drugie konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, mężczyźnie pobrano krew do badań na obecność narkotyków.

CZYTAJ TEŻ: Gdzie druga tura na Pomorzu? Zostało 41 znaków zapytania

W kraju spokojnie, choć nie brakuje incydentów

Ogólnie jednak jest spokojne. Wszystkie lokale otwarte zostały bez opóźnień. Głosować można do godz. 21.00.

- Wybory przebiegają nadzwyczaj spokojnie, trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze – mówił na pierwszej konferencji przewodniczący PKW

Z ostatniego meldunku wynika, iż od początku działań doszło do 82 przestępstw i wykroczeń. 

W przeddzień wyborów w woj. dolnośląskim jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż w nocy na jego plakatach wyborczych nieznany sprawca nakleił logo innej partii, z którą się nie utożsamia. W wyniku tego zdarzenia zostało również uszkodzonych kilka plakatów.

Z kolei w woj. mazowieckim w sobotę, 20 kwietnia kandydat na burmistrza jednej z gmin zawiadomił o przestępstwie udostępnienia na portalu społecznościowym postu z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy. A potem był kolejny post, że łamie on ciszę wyborczą.

PKW odnotowała również incydent wyborczy, do jakiego doszło w woj. warmińsko-mazurskim. Dokonano tam zniszczenia i przywłaszczenia poprzez usunięcie z pasa zieleni materiałów wyborczych w postaci 71 tablic z plakatami z wizerunkiem kandydata. W tym zakresie policja prowadzi czynności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama