Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Jolanta Banach wzmacnia Wszystko dla Gdańska. Nadal nie ma porozumienia z KO

Wprawdzie na dzień przed inauguracyjną sesją nowego składu Rady Miasta Gdańska nadal nie ma porozumienia koalicyjnego między klubami Koalicji Obywatelskiej i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, ale ten drugi klub w poniedziałek, 6 maja wzbogacił się o nową członkinię. Została nią Jolanta Banach, polityczka i aktywistka lewicowa, która do rady weszła – jako jedyna – z listy koalicji Wspólna Gdańska Droga.
Jolanta Banach, konferencja Wszystko dla Gdańska, Gdańsk 2024
Jolanta Banach (trzecia od lewej) wzmocniła klub Wszystko dla Gdańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jolanta Banach była już gdańską radną w kadencji 2010-2014. Była również radną na sejmik województwa pomorskiego, a także posłanką w Sejmie II, III i IV kadencji. W rządzie Leszka Millera była podsekretarzem stanu, najpierw w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, potem w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Jolanta Banach wzmacnia Wszystko dla Gdańska

– Tak bogate doświadczenie jest bogactwem dla całej naszej wspólnoty – mówiła przewodnicząca klubu WdG Katarzyna Czerniewska. – Ponieważ nadrzędną wartością Wszystko dla Gdańska jest szacunek dla różnorodności, stąd jednomyślna decyzja klubu w sprawie ściślejszej współpracy.

Jolanta Banach, Wszystko dla Gdańska, konferencja, Gdańsk 2024

Punkty zbieżne WdG i Lewicy: mieszkania, zieleń i starzejące się społeczeństwo

Swoją satysfakcję z przystąpienia Jolanty Banach do WdG wyraził także przewodniczący stowarzyszenia, a jednocześnie ustępujący (a zarazem przyszły) wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

– Jolanta Banach jest osobą, której zależy na wartościach. Nam też. W kampanii spieramy się, jak do nich dążyć, ale mamy punkty zbieżne – przekonywał.

I wyliczał: 

  • problem dostępności mieszkań, szczególnie dla młodych rodzin,
  • pielęgnacja zieleni miejskiej
  • oraz wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem.

– Przyjęłam zaproszenie od WdG, bo jest ono szansą na realizację części postulatów, z którymi szłam do wyborów samorządowych – tłumaczyła i zapowiedziała rozpoczęcie pilotażowego programu budowy społecznych mieszkań na wynajem o bezpiecznym, stabilnym czynszu, konkurencyjnym wobec wynajmu komercyjnego, wzrost nakładów na zieleń, zmianę polityki dotyczącej zieleni miejskiej już na etapie planowania, a także powstanie co najmniej czterech domów pomocy w starzejących się dzielnicach oraz rozbudowanie systemu pomocy społecznej. 

Prezentem dla rowerzystów ma być dołączenie systemu Mevo do taryfy metropolitalnej.

Jolanta Banach: „Nie warto robić tego, co się dzieje w Sejmie”

Zbliżenie lewicy i WdG tłumaczył Jędrzej Włodarczyk, sekretarz Nowej Lewicy na Pomorzu.

Ekipa pani prezydent Dulkiewicz, a wcześniej prezydenta Adamowicza, okazała się iść w bardziej progresywną stronę. Ich program zmierza w takim kierunku, że możemy go poprzeć, a teraz nawet mieć na niego wpływ. Nie oznacza to, że pójdziemy na polityczny urlop. Będziemy pilnować realizacji tych postulatów i zgłaszać nowe.

Jędrzej Włodarczyk / sekretarz Nowej Lewicy na Pomorzu

Sama Jolanta Banach odżegnywała się od głoszonych w kampanii samorządowej przez niektórych działaczy Wspólnej Gdańskiej Drogi (w skład której, oprócz Nowej Lewicy, wchodziły także Trzecia Droga i część ruchów miejskich) haseł w rodzaju: „skruszymy beton” [to o dotychczasowych władzach miasta – red.] czy „będziemy mocną opozycją”.

Z naszej strony padały wyłącznie postulaty merytoryczne, a nie twardo-polityczne. Na poziomie samorządowym nie warto robić tego, co się dzieje w Sejmie. Można łatwiej dochodzić do kompromisu.

Jolanta Banach / Wszystko dla Gdańska

Bez porozumienia z Koalicja Obywatelską

Na zakończenie poniedziałkowej konferencji prasowej, 6 maja, Piotr Grzelak przyznał, że w przeddzień pierwszej sesji nowego składu rady miasta nie zawarto jeszcze oczekiwanej koalicji między klubem Wszystko dla Gdańska a Koalicją Obywatelską, mimo że oba ugrupowania startowały ze wspólnej listy. Zdaniem szefa WdG, negocjacje w tej sprawie mogą potrwać jeszcze kilkanaście dni. Nieoficjalnie wiadomo, że Koalicja Obywatelska oczekuje dla swoich przedstawicieli jeszcze co najmniej jednego stanowiska zastępcy prezydenta Gdańska. Obecnie wśród czterech zastępców Aleksandry Dulkiewicz tylko Piotr Borawski reprezentuje KO.

Po rezygnacji z mandatów radnych przez Aleksandrę Dulkiewicz, która wygrała wybory prezydenckie, i Piotra Grzelaka (został wiceprezydentem), skład nowej rady miasta wygląda następująco: 

  • Koalicja Obywatelska – 16 radnych, 
  • WdG (po dołączeniu Jolanty Banach) – 10, 
  • a PiS – 8.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lhkjbjhbj 06.05.2024 21:50
"... Lewica - prawica, nieważne poglądy! Ważne, by się dorwać, ważne, by porządzić! Więc naprzód, panowie! Kto pierwszy do żłobu? Trwa wielka gonitwa na oczach narodu. Bo władza to magnes, żyła i chałtura, co wam udowadnia każda menklatura. Każdy rwie do siebie smętne resztki flagi, pod którą się kiedyś zbierały gromady."

asdfgasdg 06.05.2024 19:13
Kiedyś to się nazywało "pieczeniarstwem". Polityczna celebrytka przemieszczająca się od stołu do stołu... Nie ważne jaki, grunt aby suto zastawiony... Cytując gorzkie podsumowanie sprzed wielu lat: "... Lewica - prawica, nieważne poglądy! Ważne, by się dorwać, ważne, by porządzić! Więc naprzód, panowie! Kto pierwszy do żłobu? Trwa wielka gonitwa na oczach narodu."

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama