Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Matura 2024. CKE opublikowała arkusze egzaminacyjne

Niemal 18 tysięcy maturzystów na Pomorzu rozpoczęło 7 maja o godz. 9 egzaminy maturalne. We wtorek pisali obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W środę – egzamin z matematyki
Kliknij aby odtworzyć

Już niespełna godzinę po rozpoczęciu pisemnego egzaminu z języka polskiego pojawiły się w sieci opinie – że jest łatwy – i zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych z tematami prac pisemnych.

Jeden z maturzystów, który takie zdjecie opublikował, zakończył w ten sposób swoją maturalną przygodę. Nie zauważył bowiem, że wraz z treścią zadań na zdjęciu pojawił się jego PESEL. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował, że egzamin tego maturzysty zostaje unieważniony, a to jest jednoznaczne z tym, że nie może podchodzić do kolejnych egzaminów w tej sesji.

Matura 2024 z języka polskiego [ZOBACZ ARKUSZE]

Matura 2024 z języka polskiego. Jaka była?

„Bunt i konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?” – to tematy, które mieli do wyboru w tym roku maturzyści. W pracy pisemnej mieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Zdaniem maturzystów, którzy wychodzili z egzaminu z j. polskiego przed czasem, poziom tegorocznej matury nie był zbyt trudny. „Najłatwiejsza matura w XXI wieku. Waldek Kiepski by to zdał” - napisał na platformie X jeden z nich.

„Boże, dziękuję ci za tę maturę. Niepotrzebnie wczoraj płakałam” - napisała inna maturzystka. 

„Maturzystom z języka polskiego się poszczęściło na tej maturze. Proste tematy rozprawki i zadania myślę, że każdy kto choć poświęcił na naukę 30 minut tygodniowo powinien zdać tę maturę na przynajmniej 80%” - napisał ktoś.

Jednak były też inne opinie. „Wydawało się bardzo łatwe, ale było dużo rzeczy, gdzie mimo tego, że byłem blisko, to nie wiedziałem, czy moja odpowiedź da mi punktację, wiec albo poszło najgorzej, albo najlepiej na świecie” - stwierdziła inna 

 CZYTAJ TEŻ: Matura 2024. Język polski. Co było na egzaminie? Są przecieki

Matura 2024 w dwóch formułach

Wśród tegorocznych maturzystów jest pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników. Zdają oni egzamin w nowej formule (to tzw. formuła 2023). Absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego taką maturę po raz pierwszy zdawali w 2023 roku (stąd nazwa tej formuły egzaminów).

Z kolei w starej formule (tzw. formuła 2015) zdają egzaminy maturalne abiturienci z wcześniejszych roczników. To m.in. osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów albo zdają je po raz kolejny, by poprawić wynik lub przystępują do egzaminu z nowego przedmiotu.

Na terenie, obsługiwanym przez gdańską Okręgową Komisję Egzaminacyjną, jest ponad 28 tysięcy zdających (16 079 – z woj. pomorskiego i 12 521 – z woj. kujawsko-pomorskiego), którzy skończyli szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024. Oni przystępili do matury w formule 2023, natomiast w starej formule zdaję egzaminy ok. 2 tys. osób.

Najwięcej zmian na maturze w nowej formule jest na egzaminie z języka polskiego - zarówno w zakresie sprawdzanej wiedzy, jak i w formy jej sprawdzania. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwie części. Pierwsza zawiera dwa testy: „Test – Język polski w użyciu” i „Test historycznoliteracki”.

W drugiej trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych.

Matura 2024 z przedmiotów obowiązkowych

Niezależnie jednak, czy zdają maturę według starej, czy według nowej formuły, maturzyści musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym:

  • z języka polskiego,
  • z matematyki
  • z języka obcego.

Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystąpić do dwóch egzaminów ustnych:

  • z języka polskiego
  • z języka obcego.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Matura 2024. Ile punktów potrzeba do zdania?

Aby zdać maturę, abiturient – niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły – musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 3-17 czerwca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama