Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk ma bursztynowy herb z prawdziwego zdarzenia

Muzeum Bursztynu w Gdańsku przybył nowy eksponat – herb. Oryginalny oraz niespotykany i, jak przystało na światową stolicę bursztynu, z prawdziwego, bursztynowego zdarzenia. Widzowie mogą już zobaczyć eksponat na wystawie stałej w muzeum. Ostatnio obiekt był prezentowany podczas Nocy Muzeów.
bursztynowy herb Gdańska
Bursztynowy herb Gdańska można zobaczyć w Muzeum Bursztynu

Autor: Muzeum Gdańska

Autorami bursztynowego herbu Gdańska są: Tomasz Ołdziejewski oraz Artur Szyngwelski.  

Muzeum Bursztynu jest wyjątkowe, tak jak bursztyn bałtycki. Żywica sprzed dziesiątek milionów lat ma w sobie skupione pozytywną energię i żywiołowość. Właśnie tak, dzięki zaangażowaniu bursztynników i miłośników bursztynu, powstał zalążek kolekcji, która przedstawia wyjątkowość Złota Bałtyku oraz historię Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu. Prawie 80% eksponatów pokazywanych w pierwszych latach na wystawie stałej pochodziła z darowizn. Najwięcej darczyńców Muzeum Gdańska to właśnie bursztynnicy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Gdańsk ma bursztynowy herb. Gdzie można go zobaczyć?

To nie pierwszy obiekt, który trafił do Muzeum Bursztynu wprost ze szklanego ekranu. Najpierw był to naszyjnik Anny Orskiej, do którego bursztynowe elementy wykonał Tomasz Ołdziejewski. Teraz, w szóstej odsłonie programu „Złota Bałtyku”, znany na całym świecie bursztynnik wraz z Arturem Szyngwelskim przekazali dzieło, które uzupełnia wystawę o jeden z kluczowych elementów, ważnych dla opowieści o bursztynowym Gdańsku, jego herb.

bursztynowy herb Gdańska

Widzowie emitowanego na History Channel programu mogli śledzić pracę bursztynników przez cztery odcinki szóstego sezonu „Złota Bałtyku”, począwszy od wizyty w Muzeum Bursztynu, przez poszczególne etapy prac. W piątym, finałowym odcinku, wykonany z drewna, srebra i bursztynu herb został oficjalnie przekazany na wystawę stałą. Nad poprawnością merytoryczną wykonania czuwali specjaliści z zakresu heraldyki.

Tomasz Ołdziejewski. Co o nim wiemy?

Tomasz Ołdziejewski to znany w Polsce i za granicą bursztynnik. Jego dzieła szczególnie cenione są w krajach arabskich oraz w  Chinach. W 2020 roku po raz pierwszy został zdobywcą rekordu Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu, przedstawiającą Titanica. Rok później zdobył kolejny rekord Guinnessa w tej samej kategorii, tym razem za Latarnię Morską w Helu. Jest także współtwórcą repliki Arki Przymierza, wykonanej w 2023 roku z drewna akacjowego, bursztynu, złota i srebra, którą także można podziwiać w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama