Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi, czyli Festiwal Schopenhauera

Oplatająca człowieka sieć relacji – społecznych i romantycznych będzie tematem drugiej edycji Festiwalu Szopenhaura. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Festiwal Schopenhauera w Gdańsku
Festiwal Schopenhauera w centrum uwagi stawia współczesnego człowieka – jego problemy, potrzeby, poszukiwania

Autor: Bartosz Bańka | IKM

Podczas paneli i wykładów twórczość gdańskiego filozofa stanie się punktem wyjścia do rozmowy m.in. o empatii, lęku przed samotnością czy percepcją życia społecznego. Program wydarzenia o podtytule „Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi” stworzyli filozofowie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak. 

Gdański Festiwal Szopenhauera już w weekend

Festiwal Schopenhauera w centrum uwagi stawia współczesnego człowieka – jego problemy, potrzeby, poszukiwania. 

- Wspólnie z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami przyglądamy się różnym aspektom życia, a w swoich rozważaniach przeplatamy filozofię z naukami społecznymi, obszarem sztuki i literatury – zapowiadają organizatorzy z Instytutu Kultury Miejskiej. - Nie szukamy definitywnych odpowiedzi, ale perspektyw, które mają szansę nas ubogacić. Na patrona wydarzenia wybraliśmy Artura Schopenhauera – urodzonego w Gdańsku filozofa, którego postać i dzieło stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Podczas drugiej edycji wydarzenia, wychodząc od Schopenhauerowskich koncepcji, w sposób szczególny skupimy się na problemie relacji międzyludzkich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nagroda Europejski Poeta Wolności wręczona. Gala w IKM

„W momentach dialektycznych napięć”, mówią twórcy programu, „bardzo jasno widać, że istnienie innych ludzi – będąc obciążeniem, ciągłą trudnością wynikającą z konieczności nieustannego określania własnego położenia względem nich, a nawet walki o upragnioną pozycję – może być źródłem najgłębszego ukojenia”. 

- To ambiwalentne położenie względem innych otwiera szereg pytań ciekawych i ważnych dla człowieka drugiej dekady XXI wieku – twierdzą organizatorzy festiwalu. - Czy jesteśmy w stanie utrwalić w sobie empatię na tyle, by stworzyć wspólnotę? Czy tym, co nas łączy jest jedynie lęk przed konsekwencjami osamotnienia? Czy altruizm to tylko próba chwilowego zapomnienia o własnym cierpieniu? Zastanowimy się również nad zagadnieniami związanymi z seksualnością i dynamiką pragnienia.

Festiwal poprowadzą Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak, a wśród gości znaleźli się seksuolożka i psychoterapeutka Alicja Długołęcka, badaczka i wykładowczyni Barbara Markowska-Marczak, psychoanalityk Bartosz Puk, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka, reporter Wojciech Tochman. Obok wykładów i dyskusji odbędzie się również performans w wykonaniu Magdaleny Boć, a także sesja jogi. 

Festiwal obędzie się 24 i 25 maja w Instytucie Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11 w Gdańsku). Bilety na poszczególne dni festiwalu w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny). Szczegóły programu na stronie: www. ikm.gda.pl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama