Pierwszy etap prac przygotowawczych do otwarcia Muzeum Miasta Rumi zakończył się w kwietniu, kiedy to podpisano umowę z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku na wypożyczenie kilkudziesięciu zabytków związanych z dziejami Rumi. Wśród nich znajdują się m.in. popielnice kultury pomorskiej, broń oraz przedmioty codziennego użytku. Szczególną uwagę przyciągają monety znalezione w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na terenie ruin cysterskiego kościoła przy ulicy Kościelnej.
Rumia: Muzeum miasta prawie gotowe. Otwarcie w grudniu
Do eksponatów dołączą zabytkowe przedmioty gromadzone przez miejski dom kultury oraz nowe nabytki przekazane miastu przez mieszkańców. Są to m.in. rodzinne dokumenty, fotografie oraz rzeczy codziennego użytku. Łącznie do zaprezentowania na wystawie wytypowano ponad sto zabytków, które dokumentują bogate dzieje Rumi.
Prace nad scenariuszem wystawy zakończono w kwietniu. Wtedy też wyłoniono firmę odpowiedzialną za jej aranżację – projekt wizualny przygotowuje biuro projektowe „Gdyby” z Gdańska. Ostatnim etapem działań będą adaptacja podziemi Stacji Kultura na cele muzealne oraz wprowadzenie zmian organizacyjnych.
– Muzeum Miasta Rumi organizujemy w formie bibliotecznej sali historycznej, co oznacza, że nowa przestrzeń będzie integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy. Aby zabezpieczyć funkcjonowanie wystawy, jej obecność zostanie zaznaczona zarówno w schemacie organizacyjnym, jak i statucie jednostki. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty funkcjonowania muzeum – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor rumskiej biblioteki i społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.
Na realizację wystawy przeznaczono 300 tysięcy złotych. Powstała dzięki mieszkańcom Rumi, którzy zagłosowali na nią w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt umożliwi przearanżowanie dawnych sal konferencyjnych znajdujących się w podziemiach Stacji Kultura.
Otwarcie Muzeum Miasta Rumi będzie ważnym wydarzeniem, które wzbogaci kulturalną mapę miasta i umożliwi mieszkańcom lepsze poznanie historii ich miejscowości.
Napisz komentarz
Komentarze