Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kazimierz Klawiter odwołany z Rady Europejskiego Centrum Solidarności

Na rok przed końcem kadencji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało rekomendację uprawniającą Kazimierza Klawitera (PiS) do zasiadania w Radzie Euopejskiego Centrum Solidarności.
Kazimierz Klawitter, Gdańsk, ECS
Kazimierz Klawitter

Autor: Jacek Sowa | UMWP

-  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 4 czerwca, w wielkie święto demokracji, 35-lecie wolnej Polski, wycofało mnie z Rady ECS - poinformował media Kazimierz Klawiter, radny województwa pomorskiego.

Kazimierz Klawiter uważa, że decyzja resortu wiąże się przygotowaniem do publikacji jego krytycznego wobec działań kierownictwa ECS tekstu „Czarny łabędź gubi pióra, Misja ECS – wyzwania a praktyka".

Kazimierz Klawiter usunięty z Rady ECS

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ECS podpisał umowę o współpracy z Fundacją Muru Berlińskiego

Podczas zorganizowanej pod budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności konferencji, radny podkreślił, że do końca czteroletniej kadencji rady pozostał tylko rok i "można było  poczekać". Pytał także, czy po 10 latach działania centrum atmosfera z czasów jego tworzenia jeszcze przetrwała. 

- Zapomina się o ideach Solidarności, usuwa się nieco inaczej myślących - mówił, zarzucając, że dzisiejsze kierownictwo ECS odchodzi od kierunku wskazanego Pawła Adamowicza, stając się instytucją jednowymiarową. - Nie zanosi się na to, by ECS wszedł na ścieżkę poszukiwania dialogu - stwierdził.

Takie jest prawo ministra

- Rada jest gremium organizatorów ECS, powoływaną przez miasto, ministerstwo i marszałka - odpowiada dyrektor ECS, Basil Kerski. -  To gremium opiniuje i kontroluje prace moją i mojego zespołu. Nie jest zatem moją kompetencja komentowanie publiczne działań rady, czy jej poszczególnych członków. Pan Klawiter jak trzech innych członków był nominowany przez ministra kultury, był jego przedstawicielem. Każdy z organizatorów, w tym minister, ma prawo powołana i odwołania swoich przedstawicieli w radzie. Takie są zasady funkcjonowania tego ciała. 

Co zależy od Rady ECS?

Do kompetencji  Rady ECS należy m.in zatwierdzanie planu strategicznego działania ECS oraz jego wydatków, ocena realizacji celów stawianych instytucji przez Statut, raz do roku podsumowywanie działalności ECS oraz odbieranie sprawozdania dotyczące działalności muzealnej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej wraz planem finansowym.

W skład Rady ECS wchodzą obecnie: przedstawiciel Fundacji Centrum Solidarności i zarazem przewodniczący Rady Bogdan Lis, przedstawiciele prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz (wiceprzewodnicząca) , Władysław Frasyniuk, Jacek Taylor, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda,  przedstawiciele ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Adam Chmielecki, dr Jan Hlebowicz, odwoływany Kazimierz Klawiter, dr Wojciech Turek, przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego - Jan Kozłowski i Władysław Zawistowski,  przedstawiciel Lecha Wałęsy - Krzysztof Pusz oraz przewodniczący Kolegium Historyczno-Programowego ECS - Bogdan Borusewicz. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama