Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pochówek ofiar z Doliny Śmierci z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy?

Na 2 września zaplanowano pochówek szczątków ofiar masowych morderstw z czasów II wojny światowej w chojnickiej Dolinie Śmierci. Uroczystość będzie miała państwowy charakter, zorganizuje ją Instytut Pamięci Narodowej, a jednym z gości ma być prezydent Andrzej Duda.
Dolina Śmierci, Chojnice
Szczątki ofiar spoczną w blisko 150 trumnach różnej wielkości

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

W okolicach Doliny Śmierci na obrzeżach Lasku Miejskiego w Chojnicach ujawniono szczątki masowych morderstw z czasów II wojny światowej. Niemcy zamordowali wówczas kilkaset osób. Od kilku lat archeolodzy, naukowcy, historycy i prokuratorzy odnajdują kolejne nieodkryte wcześniej miejsca kaźni. Chociażby w maju tego roku, gdy natrafiono na dwie masowe mogiły ze szczątkami zamordowanych cywilów oraz pensjonariuszy ze Szpitala dla Umysłowo Chorych, którzy zostali zabici przez niemieckich funkcjonariuszy strzałami z broni w głowę i zakopani w rowach. 

Dolina Śmierci w Chojnicach. Pochówek ofiar z udziałem Andrzeja Dudy?

Ofiary niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej pochowane zostaną razem na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich, który znajduje się przy ul. Gdańskiej, przy pomniku Orła. Główne uroczystości wraz z pochówkiem zaplanowano na 2 września. Szczątki ofiar spoczną w blisko 150 trumnach różnej wielkości. Po mszy w bazylice trumny złożone zostaną w trzypoziomowym grobie. Cała uroczystość ma być transmitowana na ustawionych telebimach. Organizatorem pochówku jest Instytut Pamięci Narodowej. 

Zaproszony na tę uroczystość jest także prezydent Andrzej Duda i jego udział jest wysoce prawdopodobny.

CZYTAJ TEŻ: Dolina Śmierci w Chojnicach. Odnaleziono mogiłę z ofiarami Zbrodni pomorskiej

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama