Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa w Wejherowie poświęcona pilotom Dywizjonu 303

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Piloci z Kaszub w Bitwie o Anglię”. Wernisaż w piątek, 14 czerwca o godzinie 17:00.
grupa bombowa Newton
Grupa bombowa Newton – Polska Szkoła Pilotażu, Oxford, 13.05.1943 r.

Autor: Ze zbiorów Anny Nowoczyn-Richert | Facebook | Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Wernisaż odbędzie się w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków przy ul. Zamkowej 2a. W programie pierwszym punktem jest przywitanie gości, potem przyjdzie czas na występ artystyczny i oficjalne otwarcie wystawy w budynku Książnicy profesora Gerarda Labudy.

Wejherowo: Wernisaż poświęcony pilotom Dywizjonu 303

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy Tadeusza Trockiego, prezentujące postacie 12 pilotów oraz pamiątki po nich. Ma ona na celu przypomnienie dziejów lotników pochodzących z Kaszub, którzy walczyli w Bitwie o Anglię w 1940 r. oraz brali udział w innych bojach toczonych przez Polskie Siły Powietrzne oraz brytyjską Royal Air Force (RAF) podczas II wojny światowej.

W Wejherowie będzie można zobaczyć losy m.in. Leszka Owsianego, Brunona Semmerlinga czy Józefa Jeki. Lotników, o których opowiada wystawa, łączy kaszubskie pochodzenie – urodzili się tutaj lub mieszkali w chwili wybuchu II wojny światowej. Niektórzy z nich również w okresie późniejszym byli związani z tym regionem.

Podczas wernisażu wystąpią Ewa Beliaeva z zespołu „Norda Kids”, która zaśpiewa piosenkę „Wierzby i Bociany”, a także Małgorzata Lange z zespołu „La Via Voice” – wykona utwór „Dodóm”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama