Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: Animacja społeczna wychodzi z ukrycia

To już czwarte Pomorskie Forum Animacji Społecznej w Gdańsku. Poprzednio jego uczestnicy zajmowali się takimi tematami, jak: człowiek, ekologia i wrażliwość społeczna. Tym razem animatorki i animatorzy społeczni przyjrzeli się przestrzeni. Organizatorem wydarzenia była Fundacja RC.
Pomorskie Forum Animacji Społecznej, Gdańsk 2024
Pomorskie Forum Animacji Społecznej odbyło się po raz czwarty

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

To przestrzeń była, w sensie dosłownym i metaforycznym, przedmiotem dyskusji. Czym ona jest w sferze animacji społecznej i w jaki sposób wpływa na pracę animacyjną? Odpowiedzi na te pytania szukano podczas IV Pomorskiego Forum Animacji Społecznej, które odbyło się w sobotę, 15 czerwca w Gdańsku.

Pomorskie Forum Animacji Społecznej, Gdańsk 2024

Pomorskie Forum Animacji Społecznej w Gdańsku! To już czwarta edycja

Wstępniak o animacji społecznej przygotowała Magdalena Jabłońska. Wcześniej tak o niej mówiła:

– Od czterech lat przyglądam się kształtowaniu tożsamości tego zagadnienia wśród innych obszarów sektora pozarządowego i coraz bardziej widzę, jak odrębna jest to bajka. W sensie bardzo pozytywnym. Gdy w Fundacji RC zaczynaliśmy kampanię Pomorska Animacja 2.0, ze zdumieniem stwierdziliśmy, że „animacja społeczna” jest dla większości ludzi, nawet tych pracujących w 3. sektorze, na pierwszy rzut ucha… niezrozumiała. Kojarzona była z zajmowaniem się dziećmi na imprezach, z turnusami w kurortach, a w najlepszym przypadku z domami kultury. Zatem postawiliśmy sobie za kluczowe zadanie odczarowanie tego stereotypu. 

Zależało nam, by animacja społeczna wyszła z ukrycia, a animatorzy przywdziali swoje peleryny lokalnych bohaterów i rozwinęli swój warsztat pracy. Przecież to oni przyczyniają się do integracji lokalnych społeczności, znajdują odpowiedzi na ich problemy i mają wpływ na uruchamianie zmian społecznych. Największy sukces osiągają wtedy, gdy te społeczności ich już nie potrzebują, bo potrafią same „ożywiać” swoją przestrzeń.

Magdalena Jabłońska / Fundacja RC

Jedną z ciekawostek programu Forum były plenerowe warsztaty sensoryczne „Zmysłownik”, przygotowane przez Emilię Orzechowską i Piotra Pawlaka z Fundacji Lekkość. Podczas warsztatów w Parku Oliwskim prowadzili oni uczestników ku wzmocnieniu uważności i skupieniu się na tym, co „tu i teraz”, po to by, jak pisze Augusto Boal, „zobaczyć to, na co patrzymy, usłyszeć to, czego słuchamy, odczuć, co dotykamy, by w nowy sposób doświadczyć przestrzeni”.

„Zawsze Pomorze” objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama