Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W niedzielę II Oliwski Jarmark Cysterski, czyli biesiada historyczno-kulinarna

W niedzielę, 23 czerwca II Oliwski Jarmark Cysterski w Domu Zarazy. Twórcom przyświeca hasło: Ożywiamy tradycje lokalne i wskrzeszamy dawne rzemiosła!
Oliwski Jarmark Cysterski

Autor: materiał prasowy

Oliwski Jarmark Cysterski to impreza zainicjowana w minionym roku przez oliwskie bistro Cysteria, miejsce, nad którym czuwa duch opiekuńczy Domu Zarazy. Kawiarnia usytuowana jest w przestrzeni historycznej między katedrą, zabytkowym Domem Bramnym, perłą gotyku i dawną bramą wjazdową do opactwa. Gospodynie Cysterii, siostry Ewa Czerniakowska i Maria Wałęga-Ziemlańska, od lat mieszkanki Oliwy, promują ukochaną dzielnicę, hołdują tradycji, i w najbliższą niedzielę na wielkie święto z Oliwą, tradycją i historią zapraszają. 

Ewa Czerniakowska i Maria Wałęga-Ziemlańska (fot. prywatne)

W niedzielę 23 czerwca: II Oliwski Jarmark Cysterski  w Domu Zarazy 

Skoro jarmark, to i kulinaria, choćby specjalna zupa przygotowana na tę okoliczność, bigos w kociołkach, truskawki w czekoladzie, swojskie wędliny i domowe ciasto z rabarbarem, oczywiście cysterskie piwo. 

Biesiada wymaga oprawy. O program artystyczny jarmarku, jak i w minionym roku, zadbała Jadwiga Możdżer, aktorka, reżyserka i choreografka.

- Nasza oliwska uczta historyczno - kulinarna będzie rozgrywać się w całym kompleksie Domu Zarazy, a zatem na dziedzińcu i w zrewitalizowanym ogrodzie Domu Bramnego, w Cysterii, gdzie pod gołym niebem można będzie biesiadować przy ukwieconych stołach, w historycznej uliczce wiodącej od zabytkowej Oliwskiej Bramy, gdzie zostaną ustawione stragany z lokalnymi specjałami i rzemiosłem, estetyką nawiązujące do dawnych jarmarków. Spotkamy tam twórców i wolontariuszy w strojach z epoki. Na inscenizacje i warsztaty zaprasza Scena im. Ryszarda Jaśniewicza. 

(materiał prasowy)

Przed nami ogrom wydarzeń, a zatem warsztaty piratologiczne, hafciarskie, rzeźbiarskie, ceramiczne, kowalskie, kulinarne, słuchowisko radiowe Jadwigi Możdżer „Piąty żywioł” (wcześniej zaprezentowane na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie). Tańce i zabawy dla dzieci, warsztaty plecenia wianków, wystawa replik broni historycznej. Spacer oliwski, ale i oliwska lekcja historii dla dzieci. Będą opowieści cysterskie i bajanie w wykonaniu Łowców Słów. Prócz tego m. in. prezentacja grafik starosłowiańskich, aromaterapia, magiczne pudełka, namiot średniowieczny, a w przepięknym ogrodzie Domu Zarazy zaprezentują się sokolnicy. Na dodatek, dzięki historycznej fotobudce każdy będzie mógł przez chwilę poczuć się piratem. W programie i gratka  dla miłośników mody! Zobaczymy suknie inspirowane dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

(fot. materiał prasowy)

Nie może zabraknąć koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Capelli Cistercian, będziemy świadkami wartościowej inscenizacji zwierającej nieznaną dotąd muzykę okolicznościową wzbogaconą historycznym komentarzem. 

Ale zagra też zespół ixtet, band instrumentów dętych prezentujący „stare" i „młode" przeboje. A w ogrodzie kawiarni Cysteria z recitalem wystąpi Ryszard Stopa.

Regina Maria Chodyko i Jerzy Szafirowicz w przedstawieniu "Martwa natura" (fot. materiał prasowy)

Będą też inscenizacje. Przyjrzymy się, jak kiedyś wyglądało królewskie ślubowanie, w Domu Bramnym odbędzie się teatralna rekonstrukcja Ślubów Wileńskich króla Jana Kazimierza w wykonaniu Mikołaja Gruszkiewicza.

Regina Maria Chodyko i Jerzy Szafirowicz przedstawią słuchowisko z elementami teatru masek - „Martwa natura”. 

(fot. Halina Michalska)

Zaprezentuje się Starogdańskie Theatrum Cieniowe, a warsztat „Vehh-harfa - dla każdego” poprowadzi szefowa Domu Zarazy Monika Zytke - ubrana, a jakże, w suknię z epoki! 

23 czerwca 2024, godz. 11-20. Dom Zarazy i bistro Cysteria, ul. Stary Rynek Oliwski 15, Gdańsk-Oliwa. Szczegóły programu: FB Domu Zarazy 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama