Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Feta 2024. Podniebne zjawisko muzyczne i akrobacje

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta na dobre zadomowił się w Gdańsku. To już 26. edycja jednego z największych tego typu wydarzeń w Europie, które każdego roku przyciąga do naszego miasta fanów nie tylko z Trójmiasta, ale i z innych zakątków świata. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 11-14 lipca.
Compagnia La Fabiola
Z kameralnym przedstawieniem familijnym „Attenti a quei due/Pay attention to those two” do Gdańska z Włoch przyjechała Compagnia La Fabiola, której aktorzy używają zjawiskowo skonstruowanych, animowanych skomplikowanym systemem sznurków marionetek

Autor: Mahram Zadeh

Pierwsza Feta przeszła przez Gdańsk w 1997 roku, z ogromnym entuzjazmem, szaloną odwagą i poczuciem, że wszystko jest możliwe. Trwała aż 10 dni! I prezentowała 46 spektakli z różnych stron świata. Najbardziej wspominanym gościem tamtej edycji był niemiecki Theater Titanick, którego pełne rozmachu widowisko „Titanic” oczarowało i oszołomiło widzów na długo.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta na dobre zadomowił się w Gdańsku

Od początku organizatorzy Fety lubili nieoczywiste lokalizacje, m.in. pas startowy wśród wieżowców na Zaspie,  plażę w Brzeźnie. Potem po edycjach ulokowanych w Głównym Mieście organizatorzy przenieśli serce festiwalu na Stare Przedmieście i Dolne Miasto, gdzie Feta zadomowiła się na dłużej. Festiwal zawitał na Osiek i Ołowiankę.

Feta 2024 w Gdańsku. Bogaty program

Jaka będzie Feta w tym roku? Już od czwartku, 11 lipca się przekonamy. Jedno jest pewne – atrakcji nie zabraknie. Będą spektakle dla dorosłych i dzieci, tradycyjne i eksperymentalne, komediowe i poważne.

  • Wszystkie przedstawienia są darmowe, jedynie bilety wstępu obowiązują na widowisko otwierające Fetę – „Maudits Sonnants” francuskiej grupy Compagnie Transe Express (11 lipca, godz. 22, plac Zebrań Ludowych w Gdańsku). 

To niezwykle ciekawa grupa, która wystąpiła m.in. podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w 1992 roku, prezentując spektakularne, podniebne zjawisko muzyczne. Grający na dzwonach i carillonach akrobaci oraz muzycy zawieszeni są w powietrzu. Psotni dzwonnicy, których obsesją jest czas, to bohaterowie tego spektaklu. Dodatkowo wyjątkowa ruchoma scenografia i hipnotyzujące dźwięki zawieszonego na... niebie karylionu.

Feta 2024, mapa
Tak prezentuje się festiwalowa mapa (źródło: Gdański Archipelag Kultury)

Feta tym razem ulokuje się w Parku im. Ronalda Reagana i na pobliskich terenach Przymorza Wielkiego. A bawić nas będą artyści nie tylko z Polski, ale też z innych krajów, wspomnianej już Francji, Portugalii, Danii czy Włoch.

  • Dla młodszej widowni (rodzice też nie powinni się nudzić) przygotowano m.in. „Opowieści z szafy” – muzyczny spektakl olsztyńskiego Teatru Malowanego Piosenkami w wykonaniu Marty Andrzejczyk.
  • Z kameralnym przedstawieniem familijnym „Attenti a quei due/Pay attention to those two” do Gdańska z Włoch przyjechała Compagnia La Fabiola, której aktorzy używają zjawiskowo skonstruowanych, animowanych skomplikowanym systemem sznurków marionetek.
  • Nie tylko dla dorosłych jest ciekawy spektakl hiszpański, zaskakujące widowisko w rytmie muzyki disco grupy Cia. PakiPaya pt. „Shake, Shake, Shake”. W poszukiwaniu idealnego partnera Tony wybierze z widowni ochotnika, a w ramionach tego uwodzicielskiego jegomościa wszystko jest możliwe! Humor, współudział publiczności, ryzyko i emocje.

Cia. PakiPaya powstała w 2008 roku dzięki spotkaniu Noemí Díaz i Adrià Mascarell, którzy połączyli swą artystyczną pasję do cyrku, teatru i humoru, tworząc własny styl, w którym technika cyrkowa służy dramaturgii teatralnej. Akrobatyka powietrzna to narzędzie, którego używają, aby przenieść widzów do świata zabawy.

  • Dansk Rakkerpak z Danii zaprezentuje z kolei spektakl „Jane Blond”. To będą mieszanka uniwersalnego języka teatru, muzyki i… sekwencje w zwolnionym tempie! Jane Blond posiada „licencję na zabijanie” i na tegorocznym Festiwalu Feta podejmie walkę z galerią bestialskich przestępców, by ostatecznie uratować świat przed zagładą.

Dansk Rakkerpak powraca do Gdańska! Ich spektakle znane są z kreatywności, nietuzinkowych pomysłów i silnego przekazu emocjonalnego. Dynamiczne i angażujące doświadczenie, jakim jest udział w występach Dansk Rakkerpak, doceniają zarówno dzieci, które bawią się oraz uczestniczą w przedstawieniach, jak i dorośli, którzy podziwiają innowacyjne podejście do teatru dla młodej publiczności.

  • Ciekawie zapowiadają się Integracyjne parady lampionów w Parku Reagana w Gdańsku, które odbędą się 13 i 14 lipca. Hajnówka Centralna – Stacja Kultury zaprasza na widowisko „Światło jest w nas – parada lampionów” i zachęca także do współtworzenia parady. 

Jeśli macie własne lampiony, przyjdźcie pół godziny przed spektaklem, reżyser – Darek Skibiński, udzieli niezbędnych wskazówek. Wystąpią aktorzy-organizatorzy z Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury wraz z aktorami z niepełnosprawnością. Spektakl jest dostępny dla widzów niepełnosprawnych.

Będzie to ważne doświadczenie zwłaszcza dla tych, którzy mają problem z relacjami z innymi ludźmi. Tu wszyscy dają światu sztukę, pozytywne emocje, refleksję, radość… A zatem ci, którzy do niedawna przemykali z boku na swoich inwalidzkich wózkach, teraz mówią, stając w świetle reflektorów: ja jestem teraz częścią tego artystycznego zjawiska. Ja też kreuję coś, czym dotąd tylko zachwycałem się z publicznością. Już nie patrzę na świat z perspektywy wózka, tylko jestem razem z artystami i publicznością, znajduję się wewnątrz tego widowiska. Niedostępne staje się dostępne, staje się częścią mojego życia – oto przesłanie tego spektaklu.

To tylko niewielka część z bogatego programu Fety, która potrwa do 14 lipca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama