Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Odnaleziona na Helu szalupa to Dezeta z czasów wojny?

Takie są przypuszczenia osób, które sprawdziły i wstępnie „zbadały” odnalezione na plaży na Helu resztki odkrytej szalupy. Odsłoniły ją ostatnie wiatry, co nie umknęło uwadze miejscowym biegaczom i spacerowiczom. Czasu na analizy było mało, gdyż odnaleziona jednostka znów „tonie” pod piaskiem.
Szalupa odnaleziona na plaży na Helu (fot. Grzegorz Elmiś | nadesłane)

O szalupie znalezionej na plaży na Helu pisaliśmy w poniedziałek. Przypomnijmy tylko, że na odsłonięty fragment szalupy natrafił m.in. biegacz Grzegorz Elmiś, który truchta po tej plaży prawie codziennie.

- Szalupa była częściowo widoczna od kilku dni, ale dopiero ostatni wiatr z kierunków północno-zachodnich spowodował podmycie wydmy, co pozwoliło zobaczyć więcej szalupy – zdradził nam pan Grzegorz.

O zidentyfikowanie tego ciekawego znaleziska poprosiliśmy Wiesława Wójcika z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Potwierdził on, że odsłonięte przez wiatry fragmenty wskazują prawdopodobnie na szalupę wiosłowo-żaglową DZ 10 z czasów II wojny lub z przełomu lat 40 i 50 XX wieku. Był to bezpokładowy jacht mieczowy tzw. Dezeta, o ożaglowaniu kecza gaflowego z drewnianym kadłubem. Łódź ta została zaprojektowana na początku XX wieku w Niemczech. Jak podaje Wikipedia, służyła ona do działań ratowniczo-roboczych i nauki żeglarstwa.

PRZECZYTAJ: Wiatr odsłonił „skarb” na Helu. To stara szalupa

Aby sfotografować i „zbadać” znalezisko specjaliści musieli się pospieszyć, gdyż szalupę ponownie przykrywa wszędobylski piach. Co już udało się ustalić?

- Burty pomalowane są farbą okrętową stosowaną na jednostkach Marynarki Wojennej. Na szalupie mamy dziesięć dulek, po pięć na każdej burcie. Udało się też wydostać z plaży miecz nazywany dawniej też szwert lub szwerta, który umożliwiał żeglugę ostrymi kursami i ograniczał znoszenie boczne czyli dryf jednostki - wyjaśnia Wiesław Wójcik. - Na ten moment to wszystko, co możemy powiedzieć, jednak chcę dodać, że póki co, to wszystko są na razie wstępne teorie.

Wiesław Wójcik udostępnił nam również fotografie z dzisiejszych oględzin szalupy.
 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama