Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Po homilii biskupa Szlachetki, rodziny obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku nie chcą już mszy polowej

Po skandalicznych słowach w homilii, wygłoszonej przez biskupa Wiesława Szlachetkę w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, nie będzie już mszy polowej podczas kolejnych obchodów. Jako „biegunowo odległą od treści Ewangelii” – określają homilię biskupa w liście otwartym działacze Kongresu Katoliczek i Katolików.
Po homilii biskupa Szlachetki, rodziny obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku nie chcą już mszy polowej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

To decyzja Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, z którą zgodziła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

W niedzielne popołudnie 1 września, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku bp Wiesław Szlachetka przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny i poległych. W liturgii uczestniczyły przede wszystkim rodziny obrońców Poczty Polskiej, mieszkańcy Gdańska i kombatanci.

Biskup Szlachetka wzburzył zgromadzonych fragmentami swojej homilii. Mówił m.in. o tym, że dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro, to przejaw ideologii neomarksistowskiej, która niszczy Polskę.

– Ideologia neomarksistowska występuje pod nową flagą i nowymi symbolami, charakteryzuje się tym, że szczęścia ludzkości upatruje w nowych, wymyślanych prawach, na przykład w prawie do zabijania człowieka w początkach jego życia czy też w prawie pozyskiwania życia kosztem życia innych, na czym polega procedura in vitro. Także i w naszej ojczyźnie ideologia ta zaciemniła umysły wielu, także niektórych ludzi wykształconych i tych, którym powierzono ministerialne teki – powiedział biskup.

Wielu obecnych było poruszonych i dotkniętych. Kilka osób opuściło miejsce zgromadzenia w trakcie liturgii.. Obecna na tej mszy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, też nie kryła oburzenia. Wysłała list do przełożonego bp. Szlachetki – metropolity gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy, pisząc w nim o tym, jak bardzo dotknęły te słowa obecnych, wśród nich również rodziny bohaterskich obrońców Poczty Polskiej.

Przed dwoma dniami informowaliśmy, że abp Wojda nie odpowiedział na pismo gdańskiej prezydent.

Aleksandra Dulkiewicz na wniosek Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk zdecydowała, że więcej mszy polowych 1 września nie będzie. 

Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, potwierdza tę informację. Mówi, że podczas spotkania przedstawicieli Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej z prezydent Dulkiewicz, zdecydowano, że od tej pory, 1 września, msza święta będzie odprawiana w kościele. Adamkowicz dodaje, że członkowie rodzin byli oburzeni homilią podczas tej mszy. 

– To była msza za obrońców Poczty Polskiej. Przyszli na nią najbliżsi. Uroczystość powinna mieć charakter żałobny, a nie przypominać chwilami polityczny wiec. Zabrakło empatii co do okoliczności – tłumaczy. 

Kongres Katoliczek i Katolików wzywa biskupa do przemyślenia swoich słów

Jednocześnie Kongres Katoliczek i Katolików wystosował do bp. Szlachetki list otwarty, w którym wyraża nadzieję, że przemyśli on swoje „głęboko niefortunne i krzywdzące wypowiedzi oraz publicznie przeprosi osoby, których one dotknęły”. 

– Oburzenie, które wyrażamy wobec przywołanych wypowiedzi Księdza Biskupa, wynika z głębokiego przekonania, że są one zarówno w treści, jak i w sposobie ich wygłoszenia biegunowo odległe od treści Ewangelii, niezgodne z nauczaniem Kościoła, pozbawione ludzkiej wrażliwości i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem oraz wynikają z braku odpowiedniej wiedzy. W dodatku zostały wygłoszone podczas homilii w czasie liturgii mszy świętej, która jest szczególnie doniosłym  momentem w przeżywaniu relacji człowieka z Bogiem – czytamy w piśmie.

Pełny tekst listu znajdą Państwo TUTAJ

Wśród sygnatariuszy są m.in. dominikanie: o. Maciej Biskup i o. Paweł Gużyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego ks. Adam Świeżyński, były dyrektor i prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” Henryk Woźniakowski oraz trójmiejska aktywistka katolicka Justyna Zorn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tadeusz 14.09.2024 06:06
Jacy katolicy ,jakie rodziny i na końcu jacy ludzie

Reklama
Reklama
Reklama