Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pijanym kierowcom odebrano dziesiątki samochodów. Wkrótce wyprzedaż

Pijani kierowcy nadal wsiadają za kółko, mimo że grozi im konfiskata samochodu. Od marca tego roku, kiedy weszły w życie przepisy umożliwiające sądom takie działanie, odebrano dziesiątki pojazdów. Wkrótce zacznie się ich wyprzedaż.
samochpdy na parkingu
Zgodnie z nowymi przepisami, od marca tego roku za jazdę po alkoholu sąd może – a często musi, orzec o przepadku pojazdu

Autor: Canva

Zgodnie z nowymi przepisami, od marca tego roku za jazdę po alkoholu sąd może – a często musi, orzec o przepadku pojazdu. Wówczas samochód staje się własnością skarbu państwa i ma zostać zlicytowany.

Co jakiś czas słychać w mediach o takich wyrokach. Ile dokładnie ich było? Na takie pytanie trudno odpowiedzieć, bo sądy nie mają centralnego rejestru informatycznego gromadzącego takie dane.

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Wyroków jest coraz więcej

Serwis brd24.pl zrobił to „na piechotę”. Nie każdy sąd odpowiedział, ale wiadomo, że Sąd Okręgowy w Kaliszu do 28 sierpnia 2024 r. odebrał auta 13 kierowcom. 

W Sądzie Rejonowym w Tychach zapadły dwa wyroki konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Oba są prawomocne. 

W Sądzie Rejonowym w Pszczynie od marca do końca sierpnia zapadły trzy wyroki, w których orzeczono przepadek pojazdów mechanicznych. Są to wyroki prawomocne – wylicza portal.

Inne miasta:

  • Siemianowice Śląskie – 1 przypadek,
  • Skierniewice – 1 przypadek,
  • Wrocław – 8, w tym 2 orzeczenia nieprawomocne,
  • Mikołów – 2 przypadki.

Co z samochodami odebranymi pijanym kierowcom?

Co ze sprzedażą samochodów, w sprawie których zapadły już prawomocne wyroki?

Przepisy, które mają uruchomić tę wielką licytację, są już gotowe i wiadomo, jak będzie wyglądała sprzedaż. Egzekucję ma prowadzić naczelnik urzędu skarbowego.

„Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na rynku pojawi się do kupienia wiele samochodów odebranych tym, którzy zagrażali nam na drogach” – czytamy. 

A Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia: „Wszelkie czynności dotyczące sprzedaży (...) pozostają w gestii organu urzędu skarbowego (...)”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama